ବଢ଼ିଲା ଅନିଲ ଅମ୍ବାନିଙ୍କ ଅଡୁଆ, ୨୧ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦେବାକୁ ପଡିବ ୫୪୪୬ କୋଟି ଟଙ୍କା

ମୁମ୍ବାଇ: ଋଣ ସଙ୍କଟରେ ବୁଡିଥିବା ରିଲାଏନ୍ସ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଅନିଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବ୍ରିଟେନର ଏକ କୋର୍ଟ ରିଲାଏନ୍ସ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନିଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ୨୧ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୭୧.୭ ମିଲିୟନ ଡଲାର ବା ୫୪୪୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ପାଣ୍ଠି ୨୧ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତିନୋଟି ଚାଇନାର ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

ଚୀନର ତିନୋଟି ବ୍ୟାଙ୍କ – ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ଆଣ୍ଡ କମର୍ସିଆଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଚାଇନା (ଆଇସିବିସି) ର ମୁମ୍ବାଇ ଶାଖା, ଚୀନ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଚାଇନାର ରପ୍ତାନି-ଆମଦାନୀ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଲଣ୍ଡନ କୋର୍ଟରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅନିଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ସର୍ତ୍ତରେ ୨୦୧୨ ରେ ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ୟୁନିକେସନ (ଆରକମ) କୁ ସେମାନେ ୯୨୫.୫୨ ମିଲିୟନ ଡଲାର (ପ୍ରାୟ ୬୫ ହଜାର କୋଟି) ଋଣ ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୭ ପରେ କମ୍ପାନୀ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା।

ଲଣ୍ଡନରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ୱେଲ୍ସ ହାଇକୋର୍ଟର ଜଷ୍ଟିସ ନିଗେଲ ଟାୟର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନିଲ ଅମ୍ବାନୀ ବିବାଦୀୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଥିଲେ। ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ବାନ୍ଧୁଛନ୍ତି | ଜଷ୍ଟିସ୍ ଟାୟର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହି ମାମଲାରେ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଭାବରେ ୫୪୪୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.