ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ୧୦ଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ମିଶି ୪ଟି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପରିଣତ ହେବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସନ୍ତାକାଲି ବା ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ ଦଶଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ମିଶ୍ରଣ ପରେ ଏଗୁଡିକ ଚାରୋଟି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପରିଣତ ହେବ | ଏହା ସହିତ ଭାରତରେ ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ରର ବ୍ୟାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୦୧୭ରେ ୨୭ ରୁ ୧୨କୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ୫୫୨୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ୧୬୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇବ। କେଉଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ମିଶ୍ରିତ ହେବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କ’ଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ତାହାର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଜାଣନ୍ତୁ |

#ଓରିଏଣ୍ଟାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ କମର୍ସ ଏବଂ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ ହେବ। ଏହା ପରେ ୧୭.୯୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର କାରବାର ଏବଂ ୧୧୪୩୭ ଶାଖା ବ୍ୟବସାୟ ସହିତ ଏହା ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ବ୍ୟାଙ୍କ ହେବ |
#ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କର ମିଶ୍ରଣ ପରେ ଏହା ଚତୁର୍ଥ ବୃହତ୍ତମ ପବ୍ଲିକ୍ ସେକ୍ଟର ବ୍ୟାଙ୍କ ହେବ ଯାହାର ବ୍ୟବସାୟ ୧୫.୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ଦେଶର ଶାଖା ସଂଖ୍ୟା ୧୦୩୨୪ ହେବ।
#ୟୁନିଅନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ କର୍ପୋରେସନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୋଟିଏ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗଠନ କରିବେ। ଏହା ୧୪.୫୯ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର କାରବାର ସହ ୫ମ ବୃହତ୍ତମ ପବ୍ଲିକ ସେକ୍ଟର ବ୍ୟାଙ୍କ ହେବ ଏବଂ ଏହାର ୯୬୦୯ ଶାଖା ରହିବ |
#ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଆହ୍ଲାବାଦ ବ୍ୟାଙ୍କର ମିଶ୍ରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯିବ |ଏହାର ବ୍ୟବସାୟ ପୁଞ୍ଜି ୮.୦୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ।

ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର ଏବଂ ଗ୍ରାହକ ଆଇଡି ନୂତନ ହୋଇପାରେ:
ବ୍ୟାଙ୍କ ମିଶ୍ରଣ ପରେ ଆପଣ ଏକ ନୂତନ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର ଏବଂ ଗ୍ରାହକ ଆଇଡି ପାଇପାରିବେ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ଇମେଲ୍ ଠିକଣା / ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ସହିତ ଅଦ୍ୟତନ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଯାହାଫଳରେ ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଗୋଟିଏ ଗ୍ରାହକ ଆଇଡିରେ ଟ୍ୟାଗ୍ ହୋଇପାରିବ | ଏଠାରେ ସୂଚନା ଥାଉ କି ଦେଶର ୧୦ଟି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ମିଶାଇ ଚାରିଟି ବଡ଼ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗଠନ କରିବା ଲାଗି ସରକାର ଯେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ସେଥିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ। ପୂର୍ବ ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ରୁ ଏହି ମିଶ୍ରଣ ହେବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.