ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ୧୨,୫୦୦ କୋଟିର ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ ପାଇଁ କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲା ଇଡି

0 282

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବହୁକୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ଖିଲାପୀ କରି ବିଦେଶକୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିବା ଶିଳ୍ପପତି ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାର ସବୁ ସଂପତ୍ତି ଜବତ କରିବା ପାଇଁ ଓ ତାକୁ ପଳାତକ ଅପରାଧୀ ଘେଷିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଭୁତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି) କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛି ।
ଗତ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ପଳାତକ ଆର୍ଥିକ ଅପରାଧୀ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ୨୦୧୮ ଅନୁସାରେ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରାୟ ୧୨ହଜାର ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସଂପତ୍ତିକୁ ଜବତ କରିବାକୁ ଇଡି କୋର୍ଟଙ୍କ ଅନୁମତି ଚାହିଁଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଇଡି ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଆଇନ ଅନୁସାରେ ମାମଲା ରୁଜ୍ଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି ।

ପଳାତକ ଆର୍ଥିକ ଅପରାଧୀ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶରୁ ପଳାୟନ କରିଥିବା ଆର୍ଥିକ ଅପରାଧୀଙ୍କ ସଂପତ୍ତିକୁ ଜବତ କରି ଋଣଦାତା (ବ୍ୟାଙ୍କ) ମାନଙ୍କୁ ପରିଶୋଧ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହି ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୧୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଋଣ ଆଣି ପରିଶୋଧ କରୁନଥିବେ, ଏପରି ସିଡ୍ୟୁଲଡ ଅପରାଧରେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଓ୍ଵାରେଣ୍ଟ ଜାରି ହୋଇଥିବ ଓ ଯେଉଁମାନେ ଭାରତ ଫେରିବାକୁ ମନା କରୁଥିବେ, ସରକାର ସେମାନଙ୍କର ସଂପତ୍ତି ପ୍ରିଭେନ୍ସନ ଅଫ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଆକ୍ଟ ୨୦୦୨ ଅନୁସାରେ ଜବତ କରିପାରିବେ । ଏହି ସଂପତ୍ତିକୁ ବିକ୍ରି କରି ଋଣ ସୁଝିବେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଜଣକୁ ପଳାତକ ଆର୍ଥିକ ଅପରାଧୀ ଘୋଷିତ କରିବାକୁ ପ୍ରିଭେନ୍ସନ ଅଫ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଆକ୍ଟ ୨୦୦୨ ଅନୁସାରେ ନିଯୁକ୍ତ ଜଣେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବା ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୯୦୦୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ଆଣି ତାହାକୁ ସୁଜିନାହିଁ ଓ ବିଦେଶ ପଳାୟନ କରିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.