ଠକେଇ ରୋକିବାକୁ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କର, ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ,

1 260

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବିଭିନ୍ନ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସତ୍ତ୍ୱେ ଦେଶରେ ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ ମାମଲା ବଢିଚାଲିଥିବାରୁ ସରକାର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଆହୁରି କଡ଼ା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଆଗକୁ ଯେପରି ଠକେଇ ନହୁଏ ସେଥିଲାଗି କଣ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଆସନ୍ତା ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଜଣାଇବାକୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରାଳୟ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ଉଭୟ ଟେକନିକାଲ ଓ ପରିଚାଳନାଗତ ବିପଦକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କଣ କରାଯାଇପାରିବ ସେ ନେଇ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ବ୍ୟାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଇଡି) ଓ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ଅଧିକାରୀ (ସିଟିଓ)ଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାର ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଥିବା ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସୁରକ୍ଷା ପଦ୍ଧତିକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଏସବୁ ଯୋଜନା କିପରି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ସେ ନେଇ ବ୍ୟାଙ୍କର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ନ୍ୟସ୍ତ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ବ୍ୟାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବାକୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଆଉ କେତେକ ଦୀର୍ଘ ମିଆଦି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ୟୁନିଟ୍‌ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନିର ବିଦେଶୀ କାରବାର ଉପରେ ନଜର ରଖିବେ ଓ ସଂଦେହ ହେଲେ ସରକାରଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇଦେବେ । ଅଧିକ ସଂଦେହ ହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟକୁ ଜବତ କରିଦିଆଯିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.

1 Comment
  1. Nishi Padneker says

    Respected Shri.Soumya Ranjan Patnaik Sir In every country due to improper estimation of budget the shortage of Cash will be shown as Bad Debts and subsequently by adopting the legal system for offsetting such cash requirement by a suitable schemes to adhere the international monetary system.
    This process is required.Nirav Modi’s name for creating Cash flow is a concept.Vijay Mallaya is another business man who has lend his name for escalating the Cash requirement to Karnataka State.
    IPL auction is another method of escalating the Cash flow into the State.