କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଉପହାର; ଜିଏସଟି ଛାଡ ସୀମା ୪୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି

0 1,102

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗତ ୨୦୧୭ ଜୁଲାଇ ୧ରୁ ଦେଶରେ ଜିଏସଟି ଲାଗୁ କରିବା ପରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ବର୍ଗଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି । ବିଜେପିର ଭୋଟବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ରହିଛନ୍ତି । ଏମାନେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରହିବା ଦଳକୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଦେଇଛି ।

ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଜି ଜିଏସଟି କାଉନସିଲ ବୈଠକରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ କେତେକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଜିଏଟି ପଂଜୀକରଣ ଛାଡ ଲାଗି ବାର୍ଷିକ ଟର୍ଣ୍ଣଓଭର ସୀମାକୁ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଏ ସଂପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏବେ ବାର୍ଷିକ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟର୍ଣ୍ଣଓଭର ଥିବା ବ୍ୟବସାୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଜିଏସଟି ପଂଜୀକରଣ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନାହିଁ । ଅର୍ଥାତ ଏଣିକି ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟର ବାର୍ଷିକ ଟର୍ଣ୍ଣଓଭର ବା କାରବାର ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବା ତା’ଠାରୁ କମ ଥିଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜିଏସଟି ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କମ୍ପୋଜିସନ ସ୍କିମରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ଟର୍ଣ୍ଣଓଭରକୁ ୧ କୋଟିରୁ ୧ କୋଟି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ଏହା ଲାଗୁ ହେବ । ଏହି ସ୍କିମ ଅଧିନରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ସଂସ୍ଥାମାନେ ପ୍ରତି ତିନିମାସରେ ଟିକସ ଦେବେ କିନ୍ତୁ ବର୍ଷକୁ ଥରେ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସେବା କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ କମ୍ପୋଜିସନ ସ୍କିମ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.