ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ୧୦ବର୍ଷୀୟ ବାଳକ,ଜେଜେ ମା’ଙ୍କୁ ବାହାରେ ଶୌଚ ହେଉଥିବା ଦେଖି ନିର୍ମାଣ କଲେ ଶୌଚାଳୟ

0 616

ପାଟନା : ବାହାରେ ଶୌଚ ନ କରି ପରିବେଶକୁ ପ୍ରଦୂଷଣମୁକ୍ତ ରଖିବା ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ । ଏହି ଅଭିଯାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପରିବେଶକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରଖିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ଯାହା ପରେ ଦେଶରେ କିଛିଟା ସ୍ଥାନ ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକ୍ତ ହୋଇ ପାରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ବି ଭାରତରେ ଏମିତି ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ଲୋକମାନେ ବାହାରେ ଶୌଚ କରୁଛନ୍ତି । ଏତେ ସଚେତନତା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେମାନେ ଶୌଚାଳୟ ଶୌଚ ନ କରି ବାହାରେ ଶୌଚ ହେବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥାକୁ ବଡ଼ ଲୋକମାନେ ବୁଝି ପାରି ନ ଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ୧୦ବର୍ଷୀୟ ବାଳକ ଏହାକୁ ନେଇ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରିଛି । ନିଜ ଜେଜେ ମା’ଙ୍କୁ ବାହାରେ ଶୌଚ ହେଉଥିବାର ଦେଖି ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରି ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏହି ୧୦ବର୍ଷୀୟ ବାଳକ ।

Panda Mobile only
indiatimes.com

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ବିହାରରେ ଏକ ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ହୀରା କୁମାର ନାମକ ଜଣେ ବାଳକ ନିଜ ଜେଜେ ମା’ ଗୀତା ଦେବୀଙ୍କୁ ବାହାରେ ଶୌଚ ହେଉଥିବାର ଦେଖି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଶୌଚାଳୟ ତିଆରି କରିବା କଥା ଭାବିଥିଲେ । ଏଥି ପାଇଁ ସେ ନିଜ ଘର ପଛପଟେ ଏକ ଗାତ ଖୋଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ଦିନ ଲଗାତାର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାରୁ ହୀରାଙ୍କ ଦେହ ଖରାପ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ଏହି କାମକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଥିଲେ ଗାଁର ମୁଖିଆ ରୀତା ଦେବୀ। ହୀରାଙ୍କ ଏହି କାମକୁ ରୀତା ଦେବୀ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ରୀତା ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ୍‌ର ରୋଲ ମଡ଼େଲ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ହୀରାଙ୍କ ଏହି କାମକୁ ଦେଖି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଧା ମୋହନ ସିଂହ ତାଙ୍କୁ ୧୦ହଜାର ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.