ବାପ-ପୁଅଙ୍କୁ ପୁଣି ଚାର୍ଜସିଟ୍‌: ଏୟାରସେଲ୍‌-ମାକ୍ସିସ୍‌ ମାମଲା

0 54

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଏୟାରସେଲ୍‌-ମାକ୍ସିସ୍‌ ମାମଲାରେ ଗୁରୁବାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଦନ୍ତ ବ୍ୟୁରୋ (ସିବିଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ଦିଲ୍ଲୀର ପଟିଆଲା ହାଉସ୍‌ କୋର୍ଟରେ ଏକ ସାନି ଚାର୍ଜସିଟ୍‌ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପି ଚିଦମ୍ବରମ୍‌ ଓ ତାଙ୍କ ପୁଅ କାର୍ତ୍ତିଙ୍କ ନାମ ରହିଛି। ଚିଦମ୍ବରମ୍‌ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲା ବେଳେ ତାଙ୍କ କ୍ଷମତାର ଦୁରୁପଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଏଥିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ପୂର୍ବ ଚାର୍ଜସିଟ୍‌ରେ ଚିଦମ୍ବରମ୍‌ଙ୍କ ନାମ ନ ଥିଲା। ଏଥର ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇପିସି ଧାରା ୧୨୦ଖ ଏବଂ ପିସି ଆଇନ ଧାରା ୭, ୧୨୧୩ (୨) ଅନୁସାରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍‌ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ମାମଲାରେ ମୋଟ ୧୮ ଜଣଙ୍କୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଚିଦମ୍ବରମ୍‌ ଏ ନେଇ ଟ୍ଵିଟ୍‌ କରି କହିଛନ୍ତି, ଚାର୍ଜସିଟ୍‌ରେ ମୋ ବିରୋଧରେ ନିରର୍ଥକ ଅଭିଯୋଗ ଅଣାଯାଇଛି। ସିବିଆଇ ଉପରେ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇ ଏଭଳି ଚାର୍ଜସିଟ୍‌ ହୋଇଛି। ତେବେ ମାମଲା ବର୍ତ୍ତମାନ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟରେ ରହିଛି। କୋର୍ଟରେ ଏ ନେଇ ବିଚାର କରାଯିବ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୦୬ରେ ଚିଦମ୍ବରମ୍‌ ଦେଶର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲା ବେଳେ ତାଙ୍କ ପୁଅ କାର୍ତ୍ତି ଏୟାରସେଲ୍‌-ମାକ୍ସିସ୍‌ ଚୁକ୍ତି ନିମନ୍ତେ ଏଫ୍‌ଆଇପିବି (ବିଦେଶୀ ନିବେଶ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବୋର୍ଡ) ନିକଟରୁ ମଞ୍ଜୁରି ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହି ଚୁକ୍ତି ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟାପାର କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ କମିଟିର ମଞ୍ଜୁରି ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା ବେଳେ ଚିଦମ୍ବରମ୍‌ ଏହାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.