ବିଦେଶୀ ଯୁଦ୍ଧ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଲାଗିବ ‘ମେଡ୍‌ ଇନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ’ ଟ୍ୟାଗ୍‌

0 132

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବିଦେଶୀ ଯୁଦ୍ଧ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଏବେ ସ୍ୱଦେଶୀ ମୋହର ଲାଗିବ। ୟୁଏସ୍‌ ଏବଂ ୟୁକେର ସ୍ପେଶାଲ ଫୋର୍ସ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ରାଇଫଲ୍‌ ଉପରେ ଏବେ ‘ମେଡ୍‌ ଇନ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ’ ଟ୍ୟାଗ୍‌ ଲାଗିବ। ଥିରୁବିନ୍ଦଥାଇ ସ୍ଥାନରେ ଡିଫେନ୍‌ସ ଏକ୍ସପୋ-୨୦୧୮ରେ ୫ରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଏହା ଉପରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ସାମଗ୍ରୀ ଅପେକ୍ଷା ଏହି ରାଇଫଲ୍‌ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ସାମଗ୍ରୀର ଶକ୍ତି ଖୁବ୍‌ ଅଧିକ। ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହି ରାଇଫଲକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଆଣିବା ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ଲାଗିପାରେ। ଏହାର କାରଣ ଯୁଦ୍ଧ ସାମଗ୍ରୀ କିଣାବିକାରେ ବହୁତ ଲମ୍ବା ସମୟ ଲାଗିଥାଏ। ଛୋଟ ବନ୍ଧୁକ, ରାଇଫଲସ୍‌ ଏବଂ ସ୍ନାଇପର ରାଇଫଲସକୁ ଡିଜର୍ଟ ଟେକ୍‌ ଅଫ୍‌ ୟୁଏସଏ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଲୀବିସ୍‌ ମେସିନ୍‌,ଟୁଲ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଷ୍ଟେୟର ମନଲିଚେର ଅଫ୍‌ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଭାରତୀୟ ପାଟର୍ଣ୍ଣ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ।

ନେକୋ ଡିଜର୍ଟ ଟେକ୍‌ ଡିଫେନ୍‌ସର ମ୍ୟାନେଜିଙ୍ଗ ଡାଇରେକ୍ଟର ଆନନ୍ଦ ଜଏସେୱାଲଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଜେବି କମ୍ପାନୀକୁ ଟ୍ରାନ୍‌ସଫର ଅଫ୍‌ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ରାଇଫଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଭାରତ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଦେଢମାସ ପୂର୍ବରୁ କମ୍ପାନୀକୁ ଲାଇସେନ୍‌ସ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। କମ୍ପାନୀ କିଛି ମାସରେ ରାଇଫଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଦେବ। ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଶୈଳୀରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏହି ରାଇଫଲ ଗୁଡିକୁ ସ୍ପେଶାଲ୍‌ ଫୋର୍ସ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରୟୋଗ କରାଯିବ। ସ୍ପେଶାଲ୍‌ ଫୋର୍ସ ମଧ୍ୟରେ ରିପବ୍ଲିକ, ୟୁଏଇ ଲିଥୁଆନିଆ, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ରହିଅଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.