ସୁଧୁରୁଛି କେରଳ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି, ସଫା କରାଗଲା ୧ ଲକ୍ଷ ଘର, ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପାଇଲେ ୨୩ ଲକ୍ଷ ପରିବାର

1 308

ଥିରୁବନ୍ତପୁରମ: କେରଳରେ ଶତାବ୍ଦୀର ଭୟଙ୍କର ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୁଧୁରୁଛି। ଚଳିତ ମାସର ୧୫ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କେରଳର ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷୀତ ପର୍ବ ‘ଓନାମ’ ପୂର୍ବରୁ ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଘର ସଫା କରାଯାଇଛି ବୋଲି କେରଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନାରୟୀ ବିଜୟନଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁସାରେ ଓନାମ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଥିବା ପାଣ୍ଠିକୁ ବିନିଯୋଗ କରି ବନ୍ୟା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥା ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ।

କେରଳ ସିଏମ୍‌ଓ ପକ୍ଷରୁ ଟୁଇଟ୍‌ କରାଯାଇଛି ଯେ, ୧, ୩୧, ୬୮୩ ଘରକୁ ସଫା କରାଯାଇଛି।

ପୋଷ୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ୨୩.୩୬ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ପୁଣି ଥରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସହିତ ଯୋଡ଼ାଯାଇଛି। ବନ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ପରେ ୧୪,୩୧୪ଟି ଟ୍ରାନ୍ସଫରମର ପୁଣି ଥରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି।

Panda Mobile only

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଓନାମ ପାଇଁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ବନ୍ୟାଜନିତ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ପରେ କେରଳ ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ପୁଣି ଥରେ ନୂତନ ଭାବରେ ଗଢ଼ି ହେଉ ବୋଲି କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନିଜର ଶୁଭେଚ୍ଛା ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛନ୍ତି,  ବନ୍ୟା ସତ୍ତ୍ୱେ କେରଳର କାନ୍ଧରେ ହାତ ରଖିବା ପାଇଁ ଦେଶବାସୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି।

କେରଳ ବନ୍ୟାରେ ଶତାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସହାୟତାର ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କେରଳ ବନ୍ୟା ପୀଡ଼ିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ରାଶି ପଠାଇଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ଭାରତର ୧ ନମ୍ବର ଶିଳ୍ପପତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ୭୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଆପଲ୍‌ ଓ ବିଲ୍‌ ଆଣ୍ଡ ମିଲିନ୍ଦା ଗେଟସ୍‌ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍‌ ମଧ୍ୟ ସହାୟତା ରାଶି ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି।

କେରଳ ବନ୍ୟାରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତିକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ୨୧ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ଭୟଙ୍କର ବନ୍ୟାରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବାସହୀନ ହୋଇ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ୧୦,୦୦୦ କିଲୋମିଟର ସଡ଼କ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ୨୦,୦୦୦ ରୁ ୫୦,୦୦୦ ଘରକୁ ମରାମତି କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି।

 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.

1 Comment
  1. hokiteem says

    Kerala,Karnataka and Tamil Nadu people have seen the Profits of Water business.In Andhra Pradesh the Polavaram Project 58000 crore rupees put on Water and Kerala State has benefited more than the Loss and for Onam Festival(New Year) naturally people will Celebrate it very Grand with Flooding Money from unknown sources said Unaccounted Money in the name of flood relief.
    To some extent this much of Money which the Kerala State has generated should be properly utilized.
    People are aware that How Nirav Modi has generated 17000 crore rupees and left India.How the Prime Minister of India involved in Rafale Aircrafts deal,In Karnataka election BJP has offered 100 crore rupees to opposition parties MLA’s who have won in the Election for forming BJP Government in Karnataka.