୨୦୧୮ରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଅଭିଯାନ ‘ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ-୨’

0 58

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ(ଇସ୍ରୋ) ଆଜି ୧୦୦ତମ ଉପଗ୍ରହ ମହାକାଶକୁ ପ୍ରେରଣ କରି ମହାକାଶ ଇତିହାସରେ ଆଉ ଏକ ଫର୍ଦ୍ଦ ଯୋଡି ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଚଳିତବର୍ଷ ଦେଶର ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷୀତ ଚନ୍ଦ୍ରୟାନ-୨ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠକୁ ଛଡାଯିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି। ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠର ଗବେଷଣା ପାଇଁ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମେ ୨୦୦୮ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ-୧ ପ୍ରେରଣ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଚଳିତବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ-୨ ମହାକାଶକୁ ପଠାଇବାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିବା ଇସ୍ରୋ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏଏସ୍‌ କିରଣ କୁମାର କହିଛନ୍ତି।ଏହି ଉପଗ୍ରହ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠର ବିଭିନ୍ନ ଫଟୋ ଉତ୍ତୋଳନ କରିବା ସହ ଗ୍ରହର ବିଭିନ୍ନ ଅବସ୍ଥିତି ଓ ମୃତ୍ତିକା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରି ପୃଥିବୀକୁ ପଠାଇବ। ପୂର୍ବ ଅଭିଯାନ ଅପେକ୍ଷା ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ-୨ ଅଧିକ ଉନ୍ନତ ତେଣୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଅଭୁତପୂର୍ବ ଫଳାଫଳ ଦେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରାୟନରେ ଅର୍ବିଟର(କକ୍ଷରେ ଘୁରିବା କ୍ଷମତାଥିବା ଏକ ଯନ୍ତ୍ର),ଲ୍ୟାଣ୍ଡର(ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଟରେ ଓହ୍ଲାଇବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଯନ୍ତ୍ର) ଓ ୬ଟି ଚକ ବିଶିଷ୍ଠ ରୋଭର(ଘୁର୍ଣ୍ଣନ କରାଉଥିବା ଯନ୍ତ୍ର)ଆଦି ତିନୋଟି ମୁଖ୍ୟ ଯାନ୍ତ୍ର ରହିଛି। ସୀମିିତ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଥିବା ଇସ୍ରୋ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ କୁମାର କହିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.