Sambad, Odisha Latest News, Breaking News Odisha, Odisha Current Headlines, Odisha News Online | Sambad.in

ପୁର୍ନବାର ଆରମ୍ଭ ହେବ ମୁମ୍ବାଇ-ଗୋଆ ଫେରି ସର୍ଭିସ୍‌ : ନୀତିନ ଗଡ଼କରି

0 235

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବସ୍‌, ଟ୍ରେନ୍‌ ଓ ବିମାନ ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଏଣିକି ଅତି ସୁନ୍ଦର ମାର୍ଗ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଜଳମାର୍ଗ ଦେଇ ଗୋଆରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଯାତ୍ରା କରି ପାରିବେ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡ଼କରି ମଙ୍ଗଳବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତିି। ଏହି ସେବା ଆଗମୀ ମାସ ଅର୍ଥାତ ଡିସେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ସରକାରକାରଙ୍କ ଆଧୁନୀକିକରଣ ବନ୍ଦର ସାଗର ମାଲ ପରିଯୋଜନା ଜରିଆରେ ଏହି ନୌକା ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ମୁମ୍ବାଇ-ଗୋଆ ଫେରି ସେବା ପରିବହନର ଏକ ନୂତନ ପଦ୍ଧତି ଅଟେ। ବାସ୍ତବରେ ଏହି ସେବା ୧୯୮୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲୁଥିଲା। ଷାଠିଏ ଓ ସତୁରୀ ଦଶକରେ ଏହି ମାର୍ଗରେ କୋଙ୍କଣ ଶକ୍ତି ଓ କୋଙ୍କଣ ସେବକଙ୍କ ରାଜୁତି ଚାଲି ଏହାକୁ କବଜା କରି ଦେଇଥିଲେ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଏହି ମାର୍ଗକୁ ବଛା ଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଏହି ମାର୍ଗରେ ହୋବରକ୍ରାପ୍ଟ ସେବାର ୧୯୯୪ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା।

ନୀତିନ ଗଡ଼କରି ଏକ ମଧ୍ୟ-ବୈଠକରେ ପୁର୍ନବାର ମୁମ୍ବାଇ-ଗୋଆ ଫେରିସେବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ସାଗର ମାଲ ପରିଯୋଜନା ୧୦ମିଲିୟନ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ଆଣି ଦେଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୪ମିଲିୟନ ପ୍ରତ୍ୟେକ୍ଷ ଚାକିରି ସାମିଲ ରହିଛି। ପାଖାପାଖି ୨୮୯ ପରିଯୋଜନା ସାଗର ମାଲର ଅନ୍ତର୍ଗତ ରହିଛି। ଯାହାକି ପୋର୍ଟର ବିକାଶ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.

five × four =