ପାକିସ୍ତାନର ଅଜବ ଯୁକ୍ତି, ନଓ୍ଵାଜ ସରିଫ ଭାରତରେ ୪.୯ ବିଲିୟନ ଡଲାର ବେଆଇନ ଭାବେ ରଖିଛନ୍ତି

0 522

ଇସ୍ଲାମାବାଦ : ପାକିସ୍ତାନରେ ଏବେ ଏକ ଅଜବ ଦୁର୍ନୀତିର ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି । ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନଓ୍ଵାଜ ସରିଫ କୁଆଡେ ନିଜ ପଦର ଦୁରୁପଯୋଗ କରି ବେଆଇନ ଭାବେ ଭାରତକୁ ୪.୯ ବିଲିୟନ ଡଲାର ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଓ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ବଢିଯାଇଛି ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଗରିବ ହୋଇଯାଇଛି । ଏବେ ଏହାର ତଦନ୍ତ ପାକିସ୍ତାନର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ସଂସ୍ଥା ନ୍ୟାସନାଲ ଆକାଉଣ୍ଟିବିଲିଟି ବ୍ୟୁରୋ (ଏନଏବି) କରୁଛି ।

ପାକିସ୍ତାନର କେତେକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁସାରେ ସରିଫ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ ବେଆଇନ ଭାବେ ମନ ଲଣ୍ଡରିଂ କରି ପ୍ରାୟ ୪.୯ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଭାରତରେ ରଖିଛନ୍ତି । ଏହି ଟଙ୍କା ଆସିବା ପରେ କୁଆଡେ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ବଢିଯାଇଥିଲା ଓ ପାକିସ୍ତାନରେ ଆର୍ଥିକ ସଂକଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କର ମାଇଗ୍ରୋସନ ଓ ରେମିଟାନ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରାଯାଇଛି ।

ତେବେ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଡଲାର ଆସିବା ପରେ ଭାରତର ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ବଢିଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସତ ଯେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସରିଫଙ୍କର ପରିବାରର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟବସାୟ ରହିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଅନ୍ୟତମ । ଦୁବାଇ ଓ ଲଣ୍ଡନରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ରହିଛି । ଭାରତରେ ଥିବା କେତେକ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କ ନିବେଶ ରହିଥିବା ମଧ୍ୟ ସଂଦେହ କରାଯାଉଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.