ଆକାଶରେ ଉଇଁଲା ‘ସୁପରମୁନ୍‌’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆକାଶରେ ସୁପରମୁନ୍ ଦେଖାଯାଇଛି । ଏହା ଏବେ ବିଶ୍ୱବାସୀ ସମେତ ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିଛନ୍ତି । ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୦ରେ ପୁନର୍ବାର ଏଭଳି ସୁପରମୁନ୍ ଦେଖିବାର ଆଉ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ ନାହିଁ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ପୃଥିବୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ସବୁଠାରୁ କମ୍ ହେବ | ପୃଥିବୀରୁ ଚନ୍ଦ୍ରର ସାଧାରଣ ଦୂରତା ହେଉଛି ୩୮୪୪୦୦ କିଲୋମିଟର | ଯେତେବେଳେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଦୂରତା ୪୦୫୬୯୬ କିଲୋମିଟର ହୋଇଥାଏ |

Image Source: Zee News

ଆଜି, ସୁପରମୁନ୍ ସମୟରେ ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରର ଦୂରତା ୩୫୬୯୦୦ କିଲୋମିଟରକୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ | ସୁପରମୁନ୍ ଶବ୍ଦ ପ୍ରଥମେ ୧୯୭୯ରେ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ରିଚାର୍ଡ ନୋଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା। ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ଏହାର ନାମ ‘ପେରିଜିନ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର’ ରଖିଲେ |

ରିଚାର୍ଡ ନୋଲ କହିଥିଲେ ଯେ ସୁପରମୁନ୍ ସମୟରେ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଥିବୀର ପାଖକୁ ଆସୁଥିବାର ଚନ୍ଦ୍ରର ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଦେଖାଯାଇଥାଏ | ସୁପରମୁନ ସମୟରେ ଚନ୍ଦ୍ର ସାଧାରଣ ଆକାର ଅପେକ୍ଷା ବଡ଼ ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଦେଖାଯାଏ। ଏହି ଦିନ, ଚନ୍ଦ୍ର ଆକାରରେ ପ୍ରାୟ ୧୪% ବଡ଼ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ଏହାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ପ୍ରାୟ ୩୦% ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ | ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଆଜି ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୧ଟା ୩୦ ମିନିଟରେ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଦେଖାଯିବାକୁଥିବାବେଳେ ଭାରତରେ ଏପ୍ରିଲ ୮ ସକାଳ ୮.୦୫ରେ ସୁପରମୁନକୁ ଦେଖିହେବ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.