ହାଓ୍ଵାଇରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନି ଉଦଗୀରଣ, ରାସ୍ତା ମଧ୍ୟ ଫାଟି ଲାଭା ବାହାରୁଛି

1 595

ହାଓ୍ଵାଇ( ଆମେରିକା) : ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକା ଅନ୍ତର୍ଗତ ହାଓ୍ଵାଇ ଦ୍ୱୀପରେ ଶନିବାର ଦିନ ଏକ ବଡ଼ଧରଣର ଆଗ୍ନେୟ ଉଦଗୀରଣ ହୋଇଛି । ହାଓ୍ଵାଇର ବିଗ୍‌ ଆଇଲାଣ୍ଡରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଅଗ୍ନେୟ ଉଦଗୀରଣ ଫଳରେ ୬.୯ ତୀବ୍ରତାର ଭୂମିକମ୍ପ ଆସିଛି । ୧୯୭୫ ପରେ ହାଓ୍ଵାଇରେ ହୋଇଥିବା ଏହା ସର୍ବାଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭୂମିକମ୍ପ । ବିଗ୍‌ ଆଇଲାଣ୍ଡର କିଲାଉ ଆଗ୍ନେୟଗିରିରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆଗ୍ନେୟ ଉଦଗୀରଣ ଫଳରେ ସେ ଅଂଚଳରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୭ଶହ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ନିରାପଦ ସ୍ଥାନକୁ ନିଆଯାଇଛି ।

ଗତ ଗୁରୁବାରଦିନ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଲାଭା ଉଦଗୀରଣ ହେବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲେଇଲାନୀ ଇଷ୍ଟେଟ ଓ ଲାନିପୁନା ଗାର୍ଡେନ୍ସର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ବିସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ଅଂଚଳରେ ଥିବା ସଡ଼କ ଗୁଡ଼ିକରୁ ମଧ୍ୟ ଲାଭା ବାହାରିବାରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହଟାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । ଏହି ଘଟଣାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଲାଭା ବାହାରିବା ସହିତ ବିଷାକ୍ତ ସଲଫର ଡାଇରକ୍ସାଇଡ୍‌ ଗ୍ୟାସ ନିର୍ଗତ ହେଉଥିବାରୁ ଉକ୍ତ ଅଂଚଳରେ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ଉଠିଛି ବୋଲି ହାଓ୍ଵାଇର ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ହାଓ୍ଵାଇର ଏହି କିଲାଉ ପର୍ବତରେ ବିଶ୍ୱର ଏକ ସକ୍ରିୟ ଆଗ୍ନେୟ ଗିରି ରହିଛି । ଗତ ୧୯୮୩ରୁ ଏଠାରେ ନିୟମିତ ଲାଭା ବାହାରୁଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.

1 Comment
  1. Bhonoja says

    Respected Shri.Niranjan Patnaik Saab,Respected Shri.Soumya Ranjan Patnaik Saab the volcano is flowing into North Pacific ocean and merging into Ocean in Huawei and due to this reason Hot steamy weather has been developed in Huawei this may lead to migration of Water Creatures to other countries connected with North Pacific ocean.