Sambad, Odisha Latest News, Breaking News Odisha, Odisha Current Headlines, Odisha News Online | Sambad.in

ସବରିମାଲାରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରବେଶ: ସାମ୍ବିଧାନିକ ଖଣ୍ଡପୀଠକୁ ମାମଲା ପଠାଇଲେ ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟ

0 267

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୧୦ ରୁ ୫୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟର ମହିଳାମାନଙ୍କର ମନ୍ଦିର ପ୍ରବେଶକୁ କେରଳର ସବରିମାଲା ମନ୍ଦିର ତରଫରୁ ନିଷେଧ କରାଯାଇ ପାରିବ କି, ନାହିଁ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ନିମନ୍ତେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟ ଏକ ପାଞ୍ଚଜଣିଆ ବିଚାରପତି ସମ୍ବଳିତ ଖଣ୍ଡପୀଠଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରଥାନୁସାରେ, ଋତୁମତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟକୁ ଯିବା ନିମନ୍ତେ ଅନୁମତି ମିଳେ ନାହିଁ। ତେଣୁ, ୧୦ରୁ ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳାଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଉପାସନା କରିବା ବାରଣ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ, ଋତୁସ୍ରାବ ବୟସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିଯାଇଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶାନୁମତି ମିଳେ।

Photo Courtesy of TOI

ମନ୍ଦିରର ପ୍ରଥାକୁ ବିଦ୍ୱେଷାତ୍ମକ ଦର୍ଶାଇ ୟଙ୍ଗ୍‌ ଲୟାର୍‌ସ୍‌ ଆସୋସିଏସନ୍‌ ଦାଏର କରାଯାଇଥିଲା। ସେଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସମସ୍ତ ମହିଳା ଏବଂ ବାଳିକାଙ୍କୁ ସବରିମାଳା ମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶାଧିକାର ଦିଆଯାଉ।

ଜାନୁଆରି ୨୦୧୬ରେ ଏପରି ବାରଣ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇ କହିଥିଲେ କି, ସମ୍ବିଧାନ ଏପରି ବିଦ୍ୱେଷକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ।
ଏହି ପ୍ରଥା ଉପରେ ପୂର୍ବରୁ ଦାଏର କରାଯାଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ପିଟିସନ୍‌ର ଶୁଶାଣି କରି ୧୯୯୧ରେ କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଥାକୁ କାଏମ ରଖିଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.

8 − eight =