ଖାଲିପେଟରେ ଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମିଳିଥାଏ ଏହି ସବୁ ଫାଇଦା

ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଯୋଗ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଏହାକୁ ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକମାନେ କରି ପାରିବା ସହ ନିଜ ଶରୀରକୁ ରୋଗମୁକ୍ତ ରଖି ପାରିବେ । ଏହା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଦେବା ସହ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଶାନ୍ତ ରଖିଥାଏ । ଯୋଗ କରିବାର କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ନଥାଏ । ଏହାକୁ ଆପଣ କୌଣସି ବି ସମୟରେ କରି ପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣ ଖାଲି ପେଟରେ ଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯିବ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ବିଷୟରେ…..

୧. ଖାଲି ପେଟରେ ଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ । ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ପାଚନକ୍ରିୟା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଶକ୍ତି ଉପରେ ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ ।

YouTube

୨.ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ସାରିବା ପରେ ଯୋଗ କଲେ, ପେଟ ଫୁଲି ରହିବା ସହ ଗ୍ୟାସ୍‌ ରହିବା ଭଳି ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା ନ କରିବା ପାଇଁ ଖାଲି ପେଟରେ ଯୋଗ କରନ୍ତୁ । ଏହା ସହ ପାଚନକ୍ରିୟା ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ମସଲା ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟଠାରୁ ଯେତେ ସମ୍ଭବ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ ।

୩.ଯୋଗର ବିଭିନ୍ନ ମୁଦ୍ରା ରହିଛି, ଯାହାକୁ କରିବା ପରେ ପେଟ ଏବଂ ପାଚନକ୍ରିୟା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ । ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଡାଇଜେଷ୍ଟିଭ୍‌ ଟିସୁ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଖାଲି ପେଟରେ ଯୋଗ କରିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ।

Times of India

୪.ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଥିବା ଫ୍ୟାଟ୍‌ କମି ନଥାଏ । ଶରୀରରୁ ଫ୍ୟାଟ୍‌ ହଟାଇବା ପାଇଁ ହେଲେ ଖାଲି ପେଟରେ ଯୋଗ କରିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.