ଏହି ପନିପରିବାକୁ କଞ୍ଚା ଖାଇଲେ ଭଲ ,ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

0 814

ଆମେ ପ୍ରତ୍ୟହ ନିଜକୁ କିପରି ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ସେଥିପାଇଁ ଚେଷ୍ଟିତ ହୋଇଥାଉ। ଆମେ ପ୍ରତ୍ୟହ ପନିପରିବାକୁ ରାନ୍ଧି ତରକାରୀ ବା ଭଜା ଆକାରରେ ଖାଉ। କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ପନିପରିବାକୁ ରାନ୍ଧିବା ପରେ ପୁଷ୍ଟିତତ୍ତ୍ୱ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଛଡ଼ା ଆପଣଙ୍କର ପାଚନ କ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥାଏ ।
ଏଣୁ ଆପଣ ଯଦି ସୁସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଭୋଜନରେ ନିୟମିତ ଭାବେ କଞ୍ଚା ପରିବାକୁ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ । ଏବେ ଜାଣନ୍ତୁ କଞ୍ଚା ପରିବା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କି ଉପକାର ହୋଇଥାଏ ।
କଞ୍ଚା ପରିବା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରାର ପାଚନ କ୍ରିୟା ସବଳ ହୋଇଥାଏ। କଞ୍ଚା ପରିବା ନ ଖାଇ ପାରିଲେ ଫଳ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍‌ । କାରଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫଳରେ ରହିଛି ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଭିଟାମିନ୍‌ ଓ ମିନେରାଲସ । ତାଜା ଫଳରେ କ୍ୟାଲୋରି ମଧ୍ୟ କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ । ଫଳ ସେବନ କରିଲେ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଧିକ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ । କଦଳୀ , ଅମୃତ ଭଣ୍ଡା ଓ ପିଜୁଳି ଆଦି ଫଳ ଏଥିପାଇଁ ମହୋଷଧି ସଦୃଶ । ତେବେ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଫଳ ସେବନ କରିବା ଅନୁଚିତ।
ପରିବାରେ ପତ୍ର ଥିଲେ ସେଥିରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରୋଟିନ୍‌ ଥାଏ । ଏଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏଭଳି ପରିବା ଖାଇଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରହେ । ବିଶେଷ କରି ଶାଗ, ପତ୍ରକୋବି, ଧନିଆ, ପୋଦିନା ପତ୍ର ଓ ମଟର ଆଦି ଲାଭପ୍ରଦ ।

photo-vegetables.co.nz

ପରିବାକୁ ରାନ୍ଧିବା ବେଳେ ସେଥିରେ ମସଲା ମିଶାଇଲେ ପରିବାର ମୌଳିକ ତତ୍ତ୍ୱ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ତା’ଛଡା ତେଲ, ମସଲା ପେଟରେ ମଧ୍ୟ ବିପରୀତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଏଣୁ କେତେକ ପରିବା କଞ୍ଚା ଖାଇବା ଭଲ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.

13 − five =