ଆଘାତ ଲାଗିବା ପରେ ରକ୍ତ ଝରିବା ବନ୍ଦ ହେଉ ନାହିଁ କି? ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପାୟ

0 580

ଯଦି କେତେବେଳେ ଆମକୁ ଆଘାତ ଲାଗେ, ସେ ସମୟରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆମେ ପାଣିରେ ହାତ ରଖିଥାଉ ବା କପଡ଼ା ଗୁଡ଼ାଇ ଥାଉ । ବେଳେ ବେଳେ ନିଜ ଶରୀରରୁ ରକ୍ତ ବାହାରିବା ଦେଖି କିଛି ଲୋକ ଡ଼ରିଯିବା ସହ ରକ୍ତପ୍ରବାହ ରୋକିବା ପାଇଁ କ’ଣ କରିବା ଦରାକର ତାହା ଭାବି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ତେବେ ଆଗରୁ ଆମେ ଜାଣିଛେ କି ରକ୍ତପ୍ରବାହ ଅଧିକ ହେଲେ ପାଣିରେ କ୍ଷତ ସ୍ଥାନକୁ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତପ୍ରବାହ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏହି ଉପାୟ ଛଡ଼ା ଆହୁରି ଅନେକ ଉପାୟ ରହିଛି,ଯାହାକୁ ଆପଣାଇ ଖ୍‌ୁବ୍‌ କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତପ୍ରବାହକୁ ରୋକି ପାରିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ବିଷୟରେ….

୧.ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆଘାତ ଲାଗିଥିବା ସ୍ଥାନରୁ ଅଧିକ ରକ୍ତପ୍ରବାହ ହେଉଛି,ତାହା ଉପରେ କଫି ପାଉଡ଼ର ପକାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏଥିରେ ଏଷ୍ଟ୍ରିଜେଣ୍ଟର ଭଳି ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ, ଯାହା ତୁରନ୍ତ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ରୋକିବା ସହ କ୍ଷତ ସ୍ଥାନକୁ ଶୀଘ୍ର ଶୁଖାଇ ଦେଇଥାଏ ।

Communityfarm

୨.ଆଘାତ ଲାଗିବା ମାତ୍ରେ ସେଥିରେ ହଳଦୀ ପାଉଡ଼ର ପକାନ୍ତୁ । ଏହାର ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍‌ ଗୁଣ କ୍ଷତ ସ୍ଥାନକୁ ଶୁଖାଇବା ସହ ରକ୍ତପ୍ରବାହକୁ ରୋକିଥାଏ ।
୩.ହଠାତ୍‌ ଆଘାତ ଲାଗିବା ପରେ ଡ଼ାକ୍ତଖାନା ଯିବାର ସୁବିଧା ନ ଥିଲେ ଟି-ବ୍ୟାଗ୍‌କୁ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ବୁଡ଼ାଇ ରଖନ୍ତୁ । କିଛି ସମୟ ପରେ ଏହି ପାଣିକୁ ଆଘାତ ଲାଗିଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଦେଖିବେ ତୁରନ୍ତ ରକ୍ତପ୍ରବାହ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ।

VideoBlocks

୪.ଆଘାତ ଲାଗିଥିବା ସ୍ଥାନରେ ବରଫ କିମ୍ବା ଟୁଥ୍‌ପେଷ୍ଟ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତପ୍ରବାହ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ ହେବା ସହ କ୍ଷତ ସ୍ଥାନ ତୁରନ୍ତ ଶୁଖି ଯାଇଥାଏ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.