ପେଟ ବଢ଼ିବାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ଆଜି ହିଁ ପରିତ୍ୟାଗ କରନ୍ତୁ ଏହି ୩ଟି ଖାଦ୍ୟ…

0 1,160

ମୋଟାପଣ ଆଜିକାଲି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମସ୍ୟା ପାଲଟି ଗଲାଣି । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କମ ଖାଇ ମଧ୍ୟ ମୋଟାପଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଖାଦ୍ୟପେୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳୁ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ହେଉଛି ଜଙ୍କ ଫୁଡ଼୍‍ । ଘର ତିଆରି ଖାଦ୍ୟ ନ ଖାଇ ଲୋକମାନେ ବାହାର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି । ଯାହା ଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରର ଓଜନ ବଢ଼ିବା ସହ ପେଟ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ୁଛି । ଆପଣମାନେ ଆପଣଙ୍କ ଅଜାଣତରେ ଏମିତି କିଛି ଜିନିଷ ଖାଇଥାନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଓଜନ ବଢ଼ିଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପେଟ ବଢ଼ାଉଥିବା ଏହି ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ…

୧. ଆଳୁ ଚିପ୍ସ ଖାଇବାକୁ ଆଜିକାଲି ସବୁ ଯୁବକ-ଯୁବତୀମାନେ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି? ପେଟରେ ଚର୍ବି ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଆଳୁ ଚିପ୍ସର ଭୂମିକା ଅଧିକ । ଏଥିରେ ସାଚୁରେଟେଡ଼୍‍ ଫ୍ୟାଟ୍‌ ଏବଂ କ୍ୟାଲୋରି ରହିଥାଏ । ଯାହା ଏବ୍‌ଡ଼ୋମିନଲ ଫ୍ୟାଟ୍‌କୁ ଶୀଘ୍ର ବଢ଼ାଇଥାଏ । ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଆଜି ହିଁ ଆଳୁ ଚିପ୍ସ ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ।

nari.punjabkesari.in

୨. ବେଳେ ବେଳେ ଲୋକମାନେ ଓଜନ କମ କରିବା ପାଇଁ ଡ଼ାଏଟ୍‌ ସୋଡ଼ା ପିଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ପେଟରେ ଚର୍ବି ବଢ଼ିଥାଏ । ଡ଼ାଏଟ୍‌ ସୋଡ଼ାରେ କମ କ୍ୟାଲୋରି ଥିବା ଭାବି ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ପିଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଅଧିକ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲୋରି ଜମା ହୋଇ ପେଟର ଚର୍ବିକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ ।

nari.punjabkesari.in

୩. ପିଜ୍ଜା ଖାଇବା ଆଜିକାଲି ସବୁ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଓଜନ ବଢ଼ିଥାଏ । ଏଥିରେ ଥିବା ସାଚୁରେଟେଡ଼୍‍ ଫ୍ୟାଟ୍‌ ପେଟର ଚର୍ବିକୁ ବଢ଼ାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.