Sambad, Odisha Latest News, Breaking News Odisha, Odisha Current Headlines, Odisha News Online | Sambad.in

ଟୁଥ୍‌ ପେଷ୍ଟ କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଏସବୁ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ!

0 4,124

ବଜାରରେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଟୁଥ୍‌ପେଷ୍ଟ ମିଳୁଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗର । ଯାହାକୁ ଧଳା ରଙ୍ଗ ଭଲ ଲାଗେ,ସେ ଧଳା ରଙ୍ଗର ପେଷ୍ଟ କିଣିିଥାଆନ୍ତି,ଯିଏ ଲାଲ ରଙ୍ଗ ପ୍ରିୟ ତାଙ୍କୁ ରେଡ଼୍‍ ଟୁଥ ପେଷ୍ଟ କିଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତରେ କେଉଁ ଟୁଥ୍‌ ପେଷ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ,ସେ କଥା ଜାଣିବା ଉଚିତ।

୧-ପ୍ରଥମ କଥା ହେଲା ଟୁଥ୍‌ ପେଷ୍ଟ କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ ତା’ର ଲେବଲ ଦେଖିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ,କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହାନିକାରକ ହୋଇପାରେ।

photo-upload.wikimedia.org

୨-ଯଦି ଟୁଥ ପେଷ୍ଟର ତଳେ କୌଣସି କଳା ରଙ୍ଗର ପଟ୍ଟି ଦେଖନ୍ତି,ତେବେ ସେହି ଟୁଥ୍‌ ପେଷ୍ଟକୁ ଭୁଲରେ କି କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ।କାରଣ କଳାରଙ୍ଗ ଚିହ୍ନ ଥିବା ଟୁଥ୍‌ପେଷ୍ଟରେ କେମିକାଲସର ମାତ୍ରା ସର୍ବାଧିକ।
୩-ଯଦି ଟୁଥ୍‌ ପେଷ୍ଟରେ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ମାର୍କ ଅଛି,ତା’ର ଅର୍ଥ ହେଲା ଏହା କଳା ମାର୍କ ଥିବା ଟୁଥ୍‌ ପେଷ୍ଟଠୁଁ ଟିକେ ଭଲ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ଏଥିରେ ପ୍ରାକୃତିକ ସାମଗ୍ରୀ ସମେତ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥର ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଉଛି।
୪-ଯଦି ଟୁଥ୍‌ପେଷ୍ଟରେ ଯଦି ନୀଳ ରଙ୍ଗର ମାର୍କ ଅଛି,ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏକଦମ୍‌ ସୁରକ୍ଷିତ।ଏଥିରେ ପ୍ରାକୃତିକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି।
୫-ଯଦି ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ମାର୍କ ଥିବା ଟୁଥ୍‌ପେଷ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି,ତେବେ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସବୁଠୁଁ ଭଲ ବୋଲି ଧରିନିଅନ୍ତି।ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ଏଥିରେ କେବଳ ପ୍ରକୃତିକ ତତ୍ତ୍ୱର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଉଛି, ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭପ୍ରଦ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.

three × 5 =