୨୧ଦିନ ଘରେ ଲକ ଡାଉନ ରହିବା ବିଷୟରେ ଭାବି ଚିନ୍ତିତ କି? ମାନନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଏ ସବୁ ପରାମର୍ଶ

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୨୧ଦିନିଆ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକ ଡାଉନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଦେଶରେ ନୋଭେଲ କରୋନାଭାଇରସର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଥିବା ଦେଖି ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ | ତେବେ ମୋଦିଜୀଙ୍କ ଏଭଳି ଘୋଷଣା ପରେ ୨୧ଦିନ ଘରେ ବନ୍ଦୀ ରହି ଲୋକ କଣ କରିବେ ସେ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଯାଇଥିଲେ | କିଛି ଲୋକ ୨୧ଦିନ ବନ୍ଦୀ ଭାବେ ଏକା ରହିବା ବିଷୟରେ ଭାବି ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ପଡିଥିବା ବେଳେ ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କର ଏହି ଚିନ୍ତା ଦୂର କରିବୁ | ଯଦି ଆପଣ ୨୧ଦିନ ଧରି ଏକା ଗୋଟେ ଘରେ ଲକ ଡାଉନ ହୋଇ ରହିବା ବିଷୟରେ ଭାବି ଚିନ୍ତିତ ଏବଂ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଏ ସବୁ ପରାମର୍ଶକୁ ନିଶ୍ଚୟ ମାନନ୍ତୁ |

୧.ଏ ସବୁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ତରରେ ସକରାତ୍ମକ ଏବଂ ଶାନ୍ତ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।

Image result for positive thinking
BBC

୨. ନିଜ ପରିବାରଠାରୁ ଦୂରରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଥିବେ ନିଶ୍ଚୟ। ଚାପ ଆପଣଙ୍କୁ ଜ୍ୱରର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ -୧୯ର ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ। ତେଣୁ ଏହା ନକରିବା ଭଲ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୟ ଏବଂ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ଏବଂ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ସହିତ ଜଡିତ ଖବର ପଢିବା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ |
୩. ୨୧ଦିନ ଲକ ଡାଉନ ଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ନୁହଁନ୍ତି। ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବଜାୟ ରଖିବା। ଅଫିସକୁ ଯିବାବେଳେ ଆପଣ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରୁଟିନ୍ ଅନୁସରଣ କରୁଥିଲେ, ସେହି ରୁଟିନ୍କୁ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ। ନଚେତ୍ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ବାଧା ଦେବ | ଜିମ ଯିବାରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ ଘରେ ରହି ଷ୍ଟ୍ରେଚିଂ ଏବଂ ଯୋଗ ପରି ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ | ଭିଡିଓ କଲ୍, ଚାଟ୍ ଏବଂ ଫୋନ୍ କଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କର ସାମାଜିକ ସମ୍ପର୍କ ବଜାୟ ରଖନ୍ତୁ |
୪.ଆମ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରୁ କାମ କରୁଛନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗୋଟେ ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ ସମୟ ବସି ନରହି ଏକାଧିକ ବିରତି ନିଅନ୍ତୁ | ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ଯାହାକୁ ଆପଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.