ଏହି ୭ ଜଣ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲେ ରାସ୍ତା ଛାଡ଼ିଦେବା ଉଚିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି

0 2,309

ଜୀବନରେ ଏମିତି କିଛି ପରିସ୍ଥିତି ଥାଏ ଏବଂ କିଛି ନିୟମ ଥାଏ, ଯାହା ପାଇଁ ମନୁଷ୍ୟକୁ ସବୁବେଳେ ସଜାଗ ରହିବା ଉଚିତ୍‌। ମନୁସ୍ମୃତି ଅନୁଯାୟୀ ଏମିତି କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଆପଣ ତାଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ନ ଆସିବା ଭଲ ହେବ। ଚାଲନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା…

ବୃଦ୍ଧ:ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ କୌଣସି ବୃଦ୍ଧ କିମ୍ବା ବୃଦ୍ଧା ଆସିଥାନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଆପଣ ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କୁ ରାସ୍ତା ଦେଇଦିଅନ୍ତୁ। ଯେଉଁମାନେ ବଡ଼ଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ କେବେ ଖୁସିରେ ରହିପାରନ୍ତି ନାହିଁ।

ରୋଗୀ: ଯଦି ରାସ୍ତାରେ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ରୋଗୀଣା ବ୍ୟକ୍ତି ଭେଟ ହୁଅନ୍ତି, ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କୁ ରାସ୍ତା ଦେଇଦେବା ବିଧେୟ। ସେ ଠିକ ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖରେ କିମ୍ବା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ହୋଇପାରିବ।

ବୋଝ ଉଠାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି: କୌଣସି ବୋଝ ଉଠାଇ ଚାଲୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲେ, ତାଙ୍କୁ ରାସ୍ତା ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ। କାରଣ ସେ ଗନ୍ତବ୍ୟରେ ଶୀଘ୍ର ପହଞ୍ଚଲେ ତାଙ୍କ ଶରୀର ଭାରମୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବ।

Panda Mobile only

ସ୍ତ୍ରୀ: ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ରୂପ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଆପଣ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କଲେ, ଆପଣଙ୍କୁ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସହିତ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ କୃପା ମିଳିଥାଏ। ଏଣୁ କୌଣସି ସ୍ତ୍ରୀ ଲୋକ ରାସ୍ତାରେ ଆସୁଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ଆଗ ଯିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ।

ଜ୍ଞାନୀ: ଯିଏ ଜ୍ଞାନୀ, ସେ ସବୁବେଳେ ସମ୍ମାନ ପାଇଥାନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଯାଉଥିବା ରାସ୍ତାରେ କୌଣସି ଜ୍ଞାନୀ ପୁରୁଷ କିମ୍ବା ମହିଳା ଆସିଥାଆନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ତାଙ୍କ ରାସ୍ତା ଛାଡିଦେବା ଉଚିତ୍‌।

ରାଜା ବା ଶାସକ: ରାଜା ବା ଶାସକ ହେଉଛନ୍ତି ନୀତି ନିର୍ମାତା ଏବଂ ନୀତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ। ସେ ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ ଭଳି। ତେଣୁ ଶାସକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ରାସ୍ତା ଦେଇଦେବା ବିଧେୟ।

ବର: ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ବର ବା ବିବାହ ପାଇଁ ଯାଉଥିବା ପୁରୁଷ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ପ୍ରତୀକ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏଣୁ ବର ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ସୌଜନ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଆଗ ଯିବା ଲାଗି ଛାଡ଼ିଦେବା ଉଚିତ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.