କେଉଁ କାରଣ ପାଇଁ ଚପଲ ଛାଡ଼ି କଠଉ ପିନ୍ଧିବା ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ଦରକାର? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

0 204

କେବେ ଆପଣ ବିନା ଚପଲ ବା ଗୋଟେ ପ୍ରକାରର ଚପଲ ପିନ୍ଧି ବାହାରକୁ ଯିବା କଥା ଭାବିଛନ୍ତି କି? ଆଜିକାଲି କିଛି ଏପରି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପୋଷାକର ରଙ୍ଗ ଅନୁଯାୟୀ ଚପଲ ପିନ୍ଧିଥାନ୍ତି । ଏହା ଆମ ଶରୀରରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛି ବୋଲି ଜାଣି ମଧ୍ୟ ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ରହିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଥା ଭୁଲି ଯାଉଛନ୍ତି । ଆଜିକାଲି ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନି ଏହି ସବୁ ଜିନିଷକୁ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ବେଳେ ଦିନକୁ ଦିନ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଅଧିକମାତ୍ରାରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରତି ଜିନିଷରେ କିଛି ଉପକାରିତା ଏବଂ ଅପକାରିତା ରହିଥିବା ବେଳେ ଆଜିକାଲି ମିଳୁଥିବା ଜିନିଷରେ ଉପକାରିତା କମ ଅପକାରିତା ଅଧିକ ରହିଛି । ଏବେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଜୋତା ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ସମସ୍ତେ ଏକମାତ୍ର କଠଉକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ବିଶେଷ କରି ରାଜା-ମହାରାଜା ଏବଂ ଋଷି-ମୁନୀମାନେ କଠଉର ବ୍ୟବହାର ଅଧିକ ମାତ୍ରରେ କରୁଥିଲୋ ଏବେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଖୁବ୍‌ କମ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଆଜିକା ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍‌ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । କଠଉ ପିନ୍ଧିବା ପରେ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଲାଭ ମିଳୁଥିବାରୁ କଠଉ ପିନ୍ଧିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପାଇଁ ଭଲ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଠଉ ପିନ୍ଧିଲେ ଶରୀରକୁ କ’ଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ।

Pinterest

୧.ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପଶୁର ହତ୍ୟା କରାଯାଇ ନ ଥାଏ ।
୨.ଏହାକୁ ପିନ୍ଧିଲେ ଶରୀରର ମୁଦ୍ରା ସନ୍ତୁଳିତ ହୋଇ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଆଜିକାଲି ମିଳୁଥିବା ହିଲ୍‌ସ ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ୱାରା ଖରାପ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ ।
୩.ଏହାକୁ ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଶିରାପ୍ରଶିରାକୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ ।
୪.ଏହାକୁ ପିନ୍ଧିବା ପରେ ପାଦର ଶିରାକୁ ଆରାମ ମିଳିବା ସହ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଶାନ୍ତି ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଆଜିକାଲି ମିଳୁଥିବା ଜୋତାରୁ ମିଳିପାରୁ ନାହିଁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.