ଭାରତରେ ଅବିବାହିତ ମହିଳା ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ କଣ୍ଡୋମ: ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ

0 3,846

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାକ ଅବିବାହିତ ଏବଂ ସେକ୍ସସୁଆଲି ଆକ୍ଟିଭେଟ (ଯୌନ ସକ୍ରି୍ରୟ) ମହିଳା ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଯୌନ ସଂପର୍କ ରଖିବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ତରଫରୁ କରାଯାଇଥିବା ପରିବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସର୍ଭେ ୨୦୧୫-୧୬ ରୁ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ସେକ୍ସସୁଆଲି ଆକ୍ଟିଭେଟ ଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୨ ପ୍ରତିଶତରୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାର ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ୨୦-୧୪ ବର୍ଷ ବୟସ ଅବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । ତେବେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୮ ରୁ ୩ ଜଣ ପୁରୁଷ ଭାବିଥାନ୍ତି ଗର୍ଭନିରୋଧକ ପାଇଁ କେବଳ ମହିଳାଙ୍କର ହିଁ ଭୂମିକା ରହିଛି।

Panda Mobile only

ଏହି ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି, ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୬୧ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ଆବଶ୍ୟକ ନଥିବା ଗର୍ଭଧାରଣରୁ ସୁରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ଚିନ୍ତା କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ସର୍ଭେ ୬ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୫୦୯ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଇ ତାଙ୍କର ମତ ଗ୍ରହଣ କରିଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୯୮ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାର ସପକ୍ଷରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଦେଶରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ୭୬ ପ୍ରତିଶତ କଣ୍ଡୋମ ପଞ୍ଜାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଲକ୍ଷାଦ୍ୱୀପରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଏହି ସର୍ଭେରୁ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.