ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କର ଏହି କେତୋଟି ବାଣୀ ବଦଳାଇ ଦେବ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ଧାରା

0 802

ଜାତୀର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ପୂରା ଭାରତବର୍ଷ ପାଇଁ ଏକ ଚମତ୍କାର ସଦୃଶ। ଲହୁଲୁହାଣ ଯାହା କରିପାରିଲା ନାହିଁ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅହିଂସା ନୀତି ତାହା କରି ଦେଖାଇଲା। ସେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ପରି ଦିଶୁଥିଲେ ବି ତାଙ୍କର ଜ୍ଞାନ-କୌଶଳରେ ସେ ଥିଲେ ଦିଗ୍‌ବିଜୟୀ। ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତି କହି ଯାଇଥିବା କିଛି ଆଦର୍ଶ କଥା। ଯାହାକୁ ଅନୁସରଣ କଲେ ଆମ ଜୀବନ ସୁଖମୟ, ଶାନ୍ତିମୟ ଓ ସଫଳତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯିବ।

: ପ୍ରଥମେ ସେ ତୁମକୁ ଅଣଦେଖା କରିବେ, ତା’ପରେ ସେ ତୁମ ଉପରେ ହସିବେ, ତା’ପରେ ସେ ତୁମ ସହ ଲଢ଼େଇ କରିବେ,ଶେଷରେ ତୁମର ବିଜୟ ଘଟିବ।

: ଯାହା ତୁମେ ଭାବୁଛ, ଯାହା କହୁଛ ଓ ଯାହା କରୁଛ ସେଥିରେ ସମଞ୍ଜସ୍ୟ ରହିବା ହିଁ ପ୍ରକୃତ ଆନନ୍ଦ।

: ମାନବିକତା ଉପରୁ କେବେ ବିଶ୍ୱାସ ନହଟିବା ଉଚିତ, ମାନବିକତା ଏକ ସାଗର ସଦୃଶ। ଯଦି ସାଗରେ କିଛି ବୁନ୍ଦା ଖରାପ ପାଣି ମିଶାଯାଏ, ପୂରା ସାଗର ଖରାପ ହୁଏ ନାହିଁ।

: କୌଣସି ମଶିଷକୁ ତାହାର କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ନୁହେଁ ବରଂ ସେ ଲୋକର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଜରିଆରେ ଚିହ୍ନିବା ଉଚିତ। ବେଳେ ବେଳେ ଭଲ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରଖି ବି ମନ୍ଦ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ।

: ମଣିଷର ବିଶ୍ୱାସ ତା’ର ଭାବନା ବନିଯାଏ, ଭାବନା ବନେ ଶବ୍ଦ, ଶବ୍ଦ ହୁଏ କାର୍ଯ୍ୟ, କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ରମେ ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିଣତ ହୁଏ, ଅଭ୍ୟାସ ଧୀରେ ଧୀରେ ମୂଲ୍ୟ ପାଲଟିଯାଏ, ଏହି ମୂଲ୍ୟ ହିଁ ହେଉଛି ଭାଗ୍ୟ।

: ପ୍ରାର୍ଥନା ଭଗବାନଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ ନିଜ ପାଇଁ କରାଯାଏ। ପ୍ରାର୍ଥନା କଲେ ନିଜ ମନ ଶାନ୍ତ ରହେ; ଶାନ୍ତ ମନକୁ ସଫଳ ହେବାରୁ କେହି ରୋକିପାରେନା।

: ଶାରିରୀକ ସଂପର୍କ ଅପେକ୍ଷା ଆତ୍ମିକ ସଂପର୍କ ବେଶୀ ଶକ୍ତିଶାଳୀ। ସମୟ ଗଡ଼ିଲେ ଶାରିରୀକ ସଂପର୍କ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ, ଆତ୍ମିକ ସଂପର୍କ ଦୃଢ଼ ହୁଏ।

: କ୍ରୋଦ୍ଧ ଓ ଅସହିଷ୍ଣୁତା ଉତ୍ତମ ବୁଝାମଣାର ଶତ୍ରୁ ହୋଇଥାନ୍ତିି।

: ମଣିଷ ସେପରି ଭାବେ ଗଢ଼ି ହୁଅନ୍ତି ଯେପରି ସେ ହେବାକୁ ଚାହାନ୍ତି।

: ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାତି ମୁଁ ଶୋଇବାକୁ ଗଲା ବେଳେ ମରିଯାଏ। ତା’ପର ଦିନ ଏକ ନୂଆ ଜନ୍ମଲାଭ କରେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.