ନିଆରା ମନ୍ଦିର : ଏଠାରେ ଦିନକୁ ତିନି ଥର ରଙ୍ଗ ବଦଳାଏ ଶିବଲିଙ୍ଗ

2 1,213

ଭାରତରେ ଏପରି ଅନେକ ମନ୍ଦିର ରହିଛି ଯାହାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମାନ୍ୟତା ରହିଛି। ତେବେ ଆପଣ ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ଶୁଣିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଦିନକୁ ତିନି ଥର ରଙ୍ଗ ବଦଳାଇ ଥାଏ । ରାଜସ୍ଥାନର ଧୋଲ୍‌ପୁର ଜିଲ୍ଲା ସ୍ଥିତ ଏକ ମନ୍ଦିରରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଦିନକୁ ୩ଟି ରଙ୍ଗରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଏହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥାନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ବିସ୍ତାରରେ ଜାଣିବା ଏହି ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ।

ରାଜସ୍ଥାନର ଧୋଲ୍‌ପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଚମ୍ବଲ ନଦୀ ତଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଅଚଲେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିରରେ ଦିନକୁ ତିନିଥର ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥାଏ ଶିବଲିଙ୍ଗ। ଏହି ଲିଙ୍ଗର ରଙ୍ଗ ସକାଳେ ଲାଲ୍‌ , ଦ୍ୱିପହରରେ ଗେରୁଆ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଧୁସର ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ହଜାର ବର୍ଷ ପ୍ରାଚୀନ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଏପରି ହୋଇ ଆସୁଛି । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କିଛି ଜଣା ପଡ଼ିନାହିଁ ।

punjabkesari

ଏହି ମନ୍ଦିରର ଆଉ ଏକ ମାନ୍ୟତା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏହାର ଲିଙ୍ଗରେ ଚଢ଼ାଯାଉଥିବା ଜଳ କୁଆଡ଼େ ଯାଇଥାଏ ତାହା ବିଷୟରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ଜଣାପଡ଼ିନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାପଛର କାରଣ କିଛି ଜାଣି ପାରି ନାହାନ୍ତି । ୨୫୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ମିତ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପଞ୍ଚଧାତୁରେ ନିର୍ମତ ଏକ ବିଶାଳ ପ୍ରତିମା ରହିଛି । ଏହାର ଓଜନ ପାଖାପାଖି ୪ ଟନ୍‌ ହେବ । ତେବେ ଶିବଲିଙ୍ଗର ତଳେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାକୃତିକ ପାତାଳ ଖଣ୍ଡ ରେ ଯେତେ ମଧ୍ୟ ପାଣି ଢ଼ାଳିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇ ନ ଥାଏ। ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ବାଟ ପଥୁରିଆ ହେବା ଯୋଗୁଁ ଏହାକୁ ଖୁବ କମ ଲୋକ ଯାଇଥାନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.

2 Comments
  1. Gyana says

    ଭଗବାନ ଶିବ ଙ୍କ ପ୍ରତି ଏପରି ଅପ ଶଦ୍ଦ କଣ ପାଇଁ।ଶିବ ଲିଙ୍ଗ ୩ ଥର ରଙ୍ଗ ଵଦଳାଇ ଥାଏ ନ ଲେଖି ବଦଳାଇଥାନ୍ତି ଲେଖ। Better for your culture…

  2. Gyana says

    ଭଗବାନ ଶିବ ଙ୍କ ପ୍ରତି ଏପରି ଅପ ଶଦ୍ଦ କଣ ପାଇଁ।ଶିବ ଲିଙ୍ଗ ୩ ଥର ରଙ୍ଗ ଵଦଳାଇ ଥାଏ ନ ଲେଖି ବଦଳାଇଥାନ୍ତି ଲେଖ। Better for your culture…