ସିମେଣ୍ଟ ବ୍ୟବସାୟରେ ଆଉ ପାଦେ ଆଗେଇଲେ ଆଦାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଗୌତମ ଆଦାନୀଙ୍କ ସିମେଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀ ଅମ୍ବୁଜା ସିମେଣ୍ଟ ପେନା ସିମେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଲିମିଟେଡ୍ କ୍ରୟ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଅମ୍ବୁଜା ସିମେଣ୍ଟ ୧୦.୪୨୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପେନା ସିମେଣ୍ଟରେ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ହାସଲ କରିଛି | ଏହି ଅଧିଗ୍ରହଣ ସହିତ, ଅମ୍ବୁଜା ସିମେଣ୍ଟର ବାର୍ଷିକ ସିମେଣ୍ଟ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ବାର୍ଷିକ ୧୪ ନିୟୁତ ଟନ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୮୯ ମିଲିୟନ ଟନକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ସହିତ ଏହାର ନିୟାମକପତ୍ରରେ ଅମ୍ବୁଜା ସିମେଣ୍ଟ ଏହି ଡିଲ୍ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି | କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଦାଖଲ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ, ଜୁନ୍ ୧୩, ୨୦୨୪ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କମ୍ପାନୀର ବୋର୍ଡ ବୈଠକରେ କମ୍ପାନୀର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବୋର୍ଡ ପେନା ସିମେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (PCIL) ରେ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ କିଣିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି।

ଅମ୍ବୁଜା ସିମେଣ୍ଟ ପେନା ସିମେଣ୍ଟର ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରମୋଟର୍ ପି ପ୍ରତାପ ରେଡ୍ଡୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରଠାରୁ ଏହି ଅଂଶଧନ କିଣିବ | କମ୍ପାନୀ ନିଜେ ଏହି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବ | ଏହି ଚୁକ୍ତି ଉପରେ ଅମ୍ବୁଜା ସିମେଣ୍ଟର ସିଇଓ ଅଜୟ କପୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଧିଗ୍ରହଣ ଅମ୍ବୁଜା ସିମେଣ୍ଟର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଯାତ୍ରାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାରେ ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ହେବ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ପେନା ସିମେଣ୍ଟ ଅଧିଗ୍ରହଣ ପରେ ଆମ୍ବୁଜା ସିମେଣ୍ଟ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଏହାର ଉପସ୍ଥିତିକୁ ମଜବୁତ କରିବ ଏବଂ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସିମେଣ୍ଟ ଶିଳ୍ପରେ ଅଗ୍ରଣୀ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିବ | ଏହି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପରେ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ଆଦାନୀ ସିମେଣ୍ଟର ବଜାର ଅଂଶ ୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ସମାନ ଅଂଶ ୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ | ଏହି ଡିଲ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ୩ ରୁ ୪ ମାସ ଲାଗିବ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର