ସାଇକେଲ ଦିବସରେ ଆଟଲାସ ସାଇକେଲରେ ଲାଗିଲା ବ୍ରେକ, ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା କମ୍ପାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପିଲାବେଳେ ଆଟଲାସ ସାଇକେଲ ଖଣ୍ଡେ ଆପଣଙ୍କର ଥିବ | ସ୍କୁଲ ଯିବାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଖେଳକୁଦ ହେଉ କି ସବୁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥିରେ ଥିବା ଆଟଲାସ ସାଇକେଲ କମ୍ପାନୀ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି | ବଡ କଥା ଯେ ବିଶ୍ୱ ସାଇକେଲ ଦିବସ ଅବସରରେ ଦେଶର ୬୯ ବର୍ଷର ସାଇକେଲ କମ୍ପାନୀ ଆଟଲାସ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ କାରଖାନାରେ କାମ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି | ଆଉ ଏହା ପରେ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ୪୫୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏହା ଏକ ଜୀବିକା ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | କମ୍ପାନୀ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରିଆସୁଥିଲା |ଦିନେ ଏହି କମ୍ପାନୀରେ ବର୍ଷକୁ ୪୦ ଲକ୍ଷ ସାଇକେଲ ତିଆରି କରିବାର ରେକର୍ଡ ରହିଥିଲା ​​| ବର୍ତ୍ତମାନ ଲେ-ଅଫ୍ ନୋଟିସରେ କମ୍ପାନୀର ମ୍ୟାନେଜର କହିଛନ୍ତି ଯେ କାରଖାନା ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଅପରେଟରଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ। କଞ୍ଚାମାଲ କିଣିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ନାହିଁ | ତେଣୁ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଜୁନ୍ ୩ ରୁ ଛୁଟି ନେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଆଟଲାସର ଯାତ୍ରା
କମ୍ପାନୀ ଜାନକୀ ଦାସ କପୁରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା | ୧୯୫୧ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ, କମ୍ପାନୀ ୧୨ ହଜାର ସାଇକେଲ ତିଆରି କରିବାର ରେକର୍ଡ ସ୍ଥିର କଲା | ୧୯୬୫ ମସିହାରେ ଏହା ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସାଇକେଲ ଉତ୍ପାଦକ ହେଲା | ୧୯୭୮ ରେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ରେସିଂ ସାଇକେଲ ଲଞ୍ଚ କରି ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସାଇକେଲ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଭାବରେ ରେକର୍ଡ କଲା | ବ୍ରିଟିଶ ମାନକ ଅନୁଷ୍ଠାନରୁ ISO 9001-2015 ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସହିତ କମ୍ପାନୀ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା | କମ୍ପାନୀ ସମସ୍ତ ବୟସ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସାଇକେଲ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିଲା ​​|

 

ଲେ-ଅଫ୍ ନୋଟିସ କଣ
ଯେତେବେଳେ କମ୍ପାନୀର ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ନଥାଏ, ସେତେବେଳେ ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ କମ୍ପାନୀ କୌଣସି ନିର୍ମାଣ ନକରି ଏବଂ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଛଟେଇ ନକରି ସେମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନ ନେଇଥାଏ | କମ୍ପାନୀର କର୍ମଚାରୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଫାଟକକୁ ଆସି ତାଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନକୁ ନୋଟିସ୍ କରିବେ ଏବଂ ସମାନ ଉପସ୍ଥାନ ଆଧାରରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅଧା ବେତନ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ |

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.