ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କୁ ଘାରିଛି ଏଟିଏମ ଅଭାବ ଚିନ୍ତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଏଟିଏମର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି। ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି। ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମେସିନ୍ ହାସଲ କରିବାରେ ସେମାନେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଇକୋନୋମିକ୍ ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଇ-ମାର୍କେଟପ୍ଲେସରୁ କ୍ରୟ ନିୟମ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଗତ ମାସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କର ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଏଟିଏମର ଅଭାବ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବେ ବଡ ବିଷୟ | ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏଟିଏମ୍ ବିକ୍ରେତାମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ନାହିଁ | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଟିଏମ୍ ବିକ୍ରେତାମାନେ ଏହି ଅଭାବ ପାଇଁ ୨୦୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଦାୟୀ କରୁଛନ୍ତି।

ଏହି କାରଣରୁ, ବିକ୍ରେତାମାନେ ଭାରତରେ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ଭଲ ଭାବରେ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି | ଅନେକ ଏଟିଏମ୍ ବିକ୍ରେତା ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ପଞ୍ଜୀକୃତ ନୁହଁନ୍ତି। ତେଣୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ କ୍ରୟ ନିୟମକୁ ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଭବିଷ୍ୟତରେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ନିୟାମକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ନାହିଁ। ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସମସ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରାଯାଏ ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏଟିଏମ୍ ପାଇଁ କିଣିବାରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିଆଯାଉ। ଏହି ସମୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏଟିଏମରେ ଲକ୍ ଯୋଗ୍ୟ କ୍ୟାସେଟ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବ୍ୟାଙ୍କରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଟିଏମର ଅଭାବ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର