କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କଠାରୁ ବି କମ ଦରମା ନିଅନ୍ତି ଗୌତମ ଆଦାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୌତମ ଆଦାନୀଙ୍କ ଦରମା ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ମଜାଦାର ସୂଚନା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ୨୦୨୪ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଗୌତମ ଆଦାନୀ ୯.୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ୍ ପାଇଛନ୍ତି | ସେ ପାଇଥିବା ଦରମା ତାଙ୍କ ସମକକ୍ଷମାନଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ କମ୍ | ଏପରିକି ସେ ତାଙ୍କର ଅନେକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତୁଳନାରେ କମ୍ ଦରମା ନିଅନ୍ତି | ସୂଚନାନୁସାରେ, ସେ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପର ୧୦ଟି କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୨ଟିରୁ ଦରମା ନେଇଥାନ୍ତି। ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପର ୧୦ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କମ୍ପାନୀର ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ୨୦୨୩-୨୪ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆଦାନୀ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଠାରୁ ୨.୧୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ବେତନ ନେଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରାୟ ୨୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ନେଇଥିଲେ । ସେ ଆଦାନୀ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ୍ ଠାରୁ ମୋଟ ୨.୪୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ପୂର୍ବ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ପ୍ରାୟ ୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଆଦାନୀ ବନ୍ଦର ଏବଂ ସେଜ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଠାରୁ ୬.୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ନେଇଛନ୍ତି।

ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ବିଲିୟନେୟାର ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ ଗୌତମ ଆଦାନୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ମୂଲ୍ୟ ୧୦୬ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଅଟେ। ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ତାଲିକାରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଦ୍ୱାଦଶରେ ଏବଂ ଗୌତମ ଆଦାନୀ ୧୪ ତମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ଗୌତମ ଆଦାନୀଙ୍କ ସାନଭାଇ ରାଜେଶ ଆଦାନୀ ୮.୩୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ଭଣଜା ପ୍ରଣବ ଆଦାନୀ ୬.୪୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦରମା ନେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପୁଅ କରଣ ଆଦାନୀ ୩.୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ୟାକେଜ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଆଦାନୀ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ୍ ର ବିନୟ ପ୍ରକାଶଙ୍କ ଦରମା ୮୯.୩୭ କୋଟି, ଗ୍ରୁପ୍ ସିଏଫଓ ଜୁଗେସିନ୍ଦର ସିଂ ୯.୪୫ କୋଟି ଟଙ୍କା, ଆଦାନୀ ଗ୍ରୀନ୍ ଏନର୍ଜି ସିଇଓ ବିନୀତ ଜୈନ ୧୫.୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ନେଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ଦରମା ଗୌତମ ଆଦାନୀଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ | ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ତଥା ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଦରମା ପ୍ରାୟ ୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବାବେଳେ ସୁନୀଲ ଭାରତୀ ମିତ୍ତଲ ପ୍ରାୟ ୧୬.୭ କୋଟି, ରାଜୀବ ବଜାଜ ପ୍ରାୟ ୫୩.୭ କୋଟି ଟଙ୍କା, ପୱନ ମୁଞ୍ଜାଲ ପ୍ରାୟ ୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦରମା ନେଇଥାନ୍ତି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର