ଭାରତରେ ଆପଲ ଆରମ୍ଭ କଲା ଆଇଫୋନ-୧୧ର ଉତ୍ପାଦନ, ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ କମିପାରେ ମୂଲ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନି ଆପଲ୍ ଭାରତରେ ଏହାର ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ସିରିଜ୍ ଆଇଫୋନ୍ ୧୧ ର ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି | ଚେନ୍ନାଇ ନିକଟ ଫକ୍ସକନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଆଇଫୋନ୍ ୧୧ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି | ତେବେ ଆପଲ୍ ଭାରତରେ ଆଇଫୋନ୍ ତିଆରି କରିବା ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ କମ୍ପାନି ଭାରତରେ କିଛି ମଡେଲ ନିର୍ମାଣ କରିଛି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କମ୍ପାନି ଭାରତରେ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ସିରିଜ୍ ତିଆରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆପଲ୍ ଆସନ୍ତା ସମୟରେ ଭାରତରେ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରିବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କରାଯିବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କମ୍ପାନି ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଭାରତରେ ଆଇଫୋନ୍ ୧୧ ତିଆରି କରି ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ରପ୍ତାନି ମଧ୍ୟ କରିବ | ଭାରତରେ ଆଇଫୋନ୍ ନିର୍ମାଣ ହେତୁ କମ୍ପାନି ୨୨% ଆମଦାନି ଶୁଳ୍କ ସଞ୍ଚୟ କରିପାରିବ ଏବଂ ଭାରତରେ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଆଇଫୋନ୍ ୧୧ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିପାରିବ।

ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ସ। ଆପଲ୍ ଭାରତରେ ଆଇଫୋନ୍ ୧୧ ତିଆରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି, ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆପଲ୍ ଭାରତରେ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ସିରିଜକୁ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି ‘ | ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଆପଲ୍ ଫକ୍ସକନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଆଇଫୋନ୍ ଏକ୍ସଆର ଉତ୍ପାଦନ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟରେ କୌଣସି ହ୍ରାସ ଘଟିନାହିଁ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.