ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମାକୁ ‘ଏଲ୍‌ଆଇସି’ର ନା: ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଭଳି ଯୋଜନା ନାହିଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମ (ଏଲ୍ଆଇସି) ଶୁକ୍ରବାର କହିଛି ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ପ୍ରସ୍ତାବ ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୀବନ ବୀମା କଂପାନିଗୁଡ଼ିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ପଲିସିକୁ ଅଣ୍ଡରରାଇଟ୍‌ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଉନାହାନ୍ତି। ଏଭଳି ପଲିସିକୁ ସାଧାରଣ ବୀମା କଂପାନି ବା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କଂପାନିମାନେ ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି। ଏଲଆଇସି ଏକ ନିୟାମକ ଫାଇଲିଂରେ କହିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛୁ ଯେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଲାଗି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଭଳି କୌଣସି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ପ୍ରସ୍ତାବ ନାହିଁ। ତେବେ ଭାରତୀୟ ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମ ସାଧାରଣରେ ବିଭିନ୍ନ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥାଏ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସହ‌ଯୋଗିତା ସମେତ ଏହାର ବ୍ୟବସାୟର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥାଏ ।

ବୀମା ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ କରି କମ୍ପୋଜିଟ୍ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ଅନୁମତି ମିଳିପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ବୀମା ଆଇନ, ୧୯୩୮ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ବୀମା ନିୟାମକ ଉନ୍ନୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ଆଇଆରଡିଏଆଇ)ର ନିୟମାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ବୀମାକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ସଂସ୍ଥା ଅଧୀନରେ ଜୀବନ, ସାଧାରଣ କିମ୍ବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କରିବା ପାଇଁ ମିଳିତ ଲାଇସେନ୍ସ ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ । ଗତ ଫେବ୍ରୁଆରି ମାସରେ ଏକ ସଂସଦୀୟ କମିଟି ଦେଶରେ ବୀମାର ପ୍ରବେଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସଂସ୍ଥା ଅଧୀନରେ ଜୀବନ, ସାଧାରଣ କିମ୍ବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କରିବା ପାଇଁ ବୀମାକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମିଳିତ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଚଳନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ବିଜେପି ନେତା ଜୟନ୍ତ ସିହ୍ନାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ କମିଟି ବୀମା କଂପାନିଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ କମ୍ପୋଜିଟ୍ ଲାଇସେନ୍ସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଚଳନ କରିବା ସହ ଆଇନରେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

କମ୍ପୋଜିଟ୍ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ଦ୍ୱାରା ବୀମା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆହୁରି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳିପାରିବ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ବୀମା କଂପାନିଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଅନୁପାଳନ ଅସୁବିଧାକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରିବ, କାରଣ ସେମାନେ ଗୋଟିଏ ଛାତ ତଳେ ବିଭିନ୍ନ ବୀମା ଲାଇନ୍ ଚଳାଇପାରିବେ। ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବ। ଯେପରିକି ଜୀବନ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସଞ୍ଚୟକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରୁଥିବା ଏକକ ପଲିସି । ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବ, ଯେପରିକି ଜୀବନ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସଞ୍ଚୟକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରୁଥିବା ଏକକ ପଲିସି ।ଏହା ଭାରତରେ ବୀମା ପହଞ୍ଚ ଏବଂ ସଚେତନତାକୁ ବଢ଼ାଇପାରିବ, କାରଣ ଗ୍ରାହକମାନେ କମ୍ ପ୍ରିମିୟମ ଏବଂ ସହଜ ଦାବି ସହିତ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କଠାରୁ ଗୋଟିଏ ବୀମା ପାଇପାରିବେ। କମିଟି ଅବଗତ ଅଛି ଯେ ଭାରତରେ କମ୍ପୋଜିଟ୍ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ସକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏବଂ ଆଇଆରଡିଏଆଇ ପ୍ରଚଳିତ ବୀମା ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ଆଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର