ଏଣିକି ପୋଷ୍ଟଅଫିସରୁ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ପାଇପାରିବେ ରେଳ ଟିକେଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରେଳବାଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକେଟ ବୁକ୍ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଅଧିକ ସୁବିଧାଜନକ କରିଛି। ବିଶେଷକରି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ରେଳବାଇ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ବାସ୍ତବରେ, ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ୪୫,୦୦୦ ଡାକଘରେ ଟିକେଟ ବୁକିଂ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ରେନ ଟିକେଟ ନେବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ। ରେଳବାଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ୪୫,୦୦୦ ଡାକଘରେ ଟିକେଟ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଯାତ୍ରୀମାନେ ବିନା କୌଣସି ଅସୁବିଧାରେ ଡାକଘରୁ ଟିକେଟ୍ ନେଇପାରିବେ | ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଷ୍ଟେସନଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଡାକଘରେ ରେଳ ସଂରକ୍ଷଣ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଛି |

ଏହି ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ସହରରେ ନୁହେଁ, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ନିକଟସ୍ଥ ଡାକଘରରୁ ସେମାନଙ୍କ ଟ୍ରେନ୍ ପାଇଁ ସିଟ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ସୁବିଧା ପାଇବେ | ସୂଚନା ଥାଉ କି ଅବଶ୍ୟ ଏହାପୂର୍ବରୁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ମଧ୍ୟ ଇ-ଟିକେଟ୍ ଦେବାର ଏକ ନୂତନ ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରିଛି |

ଏହା ଦ୍ୱାରା ରେଳ ଯାତ୍ରୀମାନେ ପେଟିଏମ୍, ଫୋନ୍ ପେ, ଫ୍ରିଚାର୍ଜ ଭଳି ୟୁପିଆଇ ଆଧାରିତ ମୋବାଇଲ୍ ଆପରୁ କ୍ୟୁଆର କୋଡ୍ ସ୍କାନ କରି ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଟିକେଟ୍ ଭେଣ୍ଡିଂ ମେସିନରୁ ଯାତ୍ରା ଟିକେଟ୍, ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକେଟ୍ ଏବଂ ମାସିକ ପାସ୍ ରିନ୍ୟୁଆଲ୍ ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହି ସୁବିଧାରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଅଟୋମେଟିକ୍ ଟିକେଟ୍ ଭେଣ୍ଡିଂ ମେସିନ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସୁବିଧା ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ୍ କାରବାର ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଦେୟ ଦେବାକୁ ସମର୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର