ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଧହାର ବଢ଼ାଇଲା ଏସବିଆଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାଧାରଣତଃ ଲୋକମାନେ ଫିକ୍ସଡ଼ ଡିପୋଜିଟ ଉପରେ ବିନିଯୋଗ ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତି | ଫିକ୍ସଡ଼ ଡିପୋଜିଟ ଏକ ନିରାପଦ ଏବଂ ଲାଭଜନକ ବିନିଯୋଗ ହୋଇଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ଏହା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଦେଖାନ୍ତି | ତେବେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏଫଡି ଉପରେ ସୁଧ ହାର କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଏହି କାରଣରୁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଫଡି ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି।

ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏସବିଆଇ(ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ) ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଜମା ଉପରେ ଅଧିକ ସୁଧ ପାଇପାରିବେ | ଏହି ଯୋଜନାର ନାମ ହେଉଛି ଏସବିଆଇ ଉଇକେୟାର | ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ଆସନ୍ତା ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବାବେଳେ ୫ ବର୍ଷ ବା ଅଧିକ ବର୍ଷର ଫିକ୍ସଡ଼ ଡିପୋଜିଟ ଉପରେ ୩୦ ବେସିସ ପଏଣ୍ଟର ଅତିରିକ୍ତ ସୁଧ ମିଳିଥାଏ |

ବର୍ତ୍ତମାନ, ୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଜମା ଉପରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ୦.୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ସୁଧ ପାଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଏସବିଆଇର ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଜମା ଉପରେ ୦.୮୦ ସୁଧ ଦିଆଯିବ | ଏଥିରେ ଅତିରିକ୍ତ ୦.୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ତେବେ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଫିକ୍ସଡ଼ ଡିପୋଜିଟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କଲେ କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ସୁଧ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ନାହିଁ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.