ଆଇଫୋନର ପ୍ଲାଣ୍ଟ କିଣିବାକୁ ଯାଉଛି ଟାଟା, ଆଇଫୋନ ନିର୍ମାଣରେ ହେବ ଭାରତର ପ୍ରଥମ କମ୍ପାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଭାରତରେ ଆଇଫୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ | ଆଉ ଦେଶର ବୃହତ୍ତମ ତଥା ପୁରାତନ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥା ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍ ମଧ୍ୟ ଆଇଫୋନ୍ ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ ହେବ | ଆଉ ଏହା ପରେ ଆଇଫୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାରେ ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ହେବ | ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଥିବା ତାଇୱାନର ୱିଷ୍ଟ୍ରନ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ କିଣିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ଚୁକ୍ତି ଶୀଘ୍ର ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି। ଯାହା ପରେ ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍ ୱିଷ୍ଟ୍ରନ୍ ସହିତ ମିଳିତ ଭାବେ ଭାରତରେ ଆଇଫୋନ୍ ତିଆରି କରିବ | ଏହି ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଟାଟା ଗୋଷ୍ଠୀର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅଂଶ ରହିବ | ଆପଲର ଆଇଫୋନ୍ ଆସେମ୍ବଲ କରିବା କାମ ତାଇୱାନର ୱିଷ୍ଟ୍ରନ୍ ଏବଂ ଫକ୍ସକନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଗ୍ରୁପ୍ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥାଏ |

ଟାଟା ଗ୍ରୁପ ଆଇଫୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ପରେ ଏହା ଚୀନ୍‌କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ଆଇଫୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନରେ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଛି। ମୋଟ ଆଇଫୋନର ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଚାଇନାରେ ନିର୍ମିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଆଇଫୋନ୍ ତିଆରି ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଆପଲ୍ ଚାହୁଁଛି। କରୋନା ପରେ ଚାଇନାରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ ଆଇଫୋନ୍ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି। ଆଉ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୱିଷ୍ଟ୍ରନ୍ ସହିତ ଟାଟା ଗ୍ରୁପର ଚୁକ୍ତି ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୩ ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ ହେବ | ଯାହା ପରେ ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍ ୱିଷ୍ଟ୍ରନର ସ୍ଥାନ ନେବ | ଉଲ୍ଲେଖ ଥାଉ କି ଟାଟା ଗ୍ରୁପ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଆପଲ୍ ସହିତ ସହଭାଗିତା କରୁଛି | ଟାଟା କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବାଙ୍ଗାଲୋର ନିକଟ ହୋସୁରରେ ଆଇଫୋନ୍ ପାଇଁ ଉପାଦାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରେ | ଏହା ସହିତ ଟାଟା ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଆପଲ୍ ଷ୍ଟୋର ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଷ୍ଟୋର ମୁମ୍ବାଇରେ ଖୋଲିବ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର