ସାର ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ ଆର୍‌ଜେଡି ସାଂସଦ ଅମରେନ୍ଦ୍ର ଧର ସିଂଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଇଡି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାର ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ(ଇଡି) ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ(ଆର୍‌ଜେଡି) ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଅମରେନ୍ଦ୍ର ଧର ସିଂଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସିଂ ଜ୍ୟୋତି ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଜଣେ ଅଂଶୀଦାର, ଯାହା ଗତ ମାସରେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ୍ ବ୍ୟୁରୋ (ସିବିଆଇ) ଆଇଏଫଏଫସିଓ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ୟୁଏସ୍ ଆୱସ୍ତି, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପୋଟାଶ୍ ଲିମିଟେଡର ପୂର୍ବତନ ଏମଡି ପାର୍ବିନ୍ଦର ସିଂ ଗହଲାଉଟ୍ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପୁଅଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆମଦାନୀ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲା।

ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଆକ୍ଟ (ପିଏମ୍‌ଏଲ୍‌ଏ) ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟବସାୟୀ-ସାଂସଦଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଅଗଷ୍ଟା ୱେଷ୍ଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦୁର୍ନୀତିରେ ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଚାର୍ଟାର୍ଡ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ ରାଜୀବ ସାକ୍ସେନାଙ୍କ ସହ ସିଂ ହେଉଛନ୍ତି ୧୭ ମେ’ରେ ସିବିଆଇ ଦାଖଲ କରିଥିବା ଏଫଆଇଆର ଅନ୍ୟତମ ଅଭିଯୁକ୍ତ।

ଏଏଫ୍‌ଆଇଆର୍‌ରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଆୱସ୍ତି କଞ୍ଚାମାଲ ଏବଂ ସାର ଆମଦାନୀରେ ବେଆଇନ ଆର୍ଥିକ ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ, ଅଧିକ ସବସିଡି ଦାବି ପାଇଁ ସାରର ବିକ୍ରୟ ତଥ୍ୟର ମାନିପୁଲେସନ୍ ପାଇଁ କିସାନ୍ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଖୋଲିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ନାମିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ୨୦୦୭ ରୁ ୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାତ ବର୍ଷ ଧରି ଅପରାଧିକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର