ଶ୍ରମିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନରେ ଶିଶୁପୁତ୍ର ଜନ୍ମ କଲେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାର ମହିଳା

ମାଁ ଛୁଆ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି: ସିଡିଏମଓ

ବଲାଙ୍ଗୀର: ବଲାଙ୍ଗୀରକୁ ଆସିଥିବା ବୋଲାରମ ଶ୍ରମିକ ସ୍ପେସାଲ ଟ୍ରେନରେ ଜଣେ ମହିଳା ଏକ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି । ଟ୍ରେନ ବଲାଙ୍ଗୀର ଷ୍ଟେସନ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ମା ଓ ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ଭୀମ ଭୋଇ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ମା ଓ ଶିଶୁ ଉଭୟଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଠିକ ରହିଛି ବୋଲି ବଲାଙ୍ଗୀର ସିଡିଏମଓ ଡ.ନାରାୟଣ ଥନାପତି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଘଟଣାରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାର ତୁରେକେଲା ବ୍ଲକ କମେଇମୁଣ୍ଡା ଗାଁର ଧୁବଲେ ନାଗ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ଲକଡାଉନ ପରେ ସେ ଫସି ରହିଥିଲେ । ସ୍ତ୍ରୀ କୁନ୍ତି ନାଗ ଗର୍ଭବତୀ ଥିବାରୁ ସେ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ । ପଂଜିକରଣ କରାଇ ନିଜ ଗାଁକୁ ଫେରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । ଗର୍ଭବତୀ ସ୍ତ୍ରୀ ସହ ଟ୍ରେନରେ ସେ ଆଜି ଫେରୁଥିଲେ । ହଠାତ ବଲାଙ୍ଗୀର ଷ୍ଟେସନ ପାଖାପାଖି ହେବା ପରେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କଷ୍ଟ ବଢିଥିଲା ଓ ସେ ଟ୍ରେନରେ ହିଁ ଏକ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ଜାଣିବା ପରେ ଟ୍ରେନରେ ଉପସ୍ଥିତ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଷ୍ଟେସନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଖବର କରିଥିଲେ ।

ଷ୍ଟେସନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ଜଣାଇବା ପରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଥିଲେ । ଟ୍ରେନ ବଲାଙ୍ଗୀର ଷ୍ଟେସନ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ମାଁ ଓ ଛୁଆଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଇ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ୱାର୍ଡରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା । ଉଭୟେ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ଜନନୀ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ଯାହା କିଛି ସୁବିଧାସୁଯୋଗ ରହିଛି ତାହା କୁନ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ସିଡିଏମଓ କହିଛନ୍ତି ।

୨ ଟ୍ରେନ ଶ୍ରମିକ ସ୍ପେସାଲ ଟ୍ରେନ ପହଞ୍ଚିଲା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାକୁ ପ୍ରତ୍ୟହ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ ଟ୍ରେନ ଆସୁଛି । ବଲାଙ୍ଗୀର ଷ୍ଟେସନରେ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର ଶ୍ରମିକ ସବୁ ଓହ୍ଲାଉଛନ୍ତି । ଆଜି ଦୁଇଟି ଟ୍ରେନରେ ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରମିକ ଫେରିଛନ୍ତି । ତେଲେଙ୍ଗାନା ବୋଲାରମରୁ ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନରେ ୧୫୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶ୍ରମିକ ଫେରିଥିବା ବେଳେ ତାମିଲନାଡୁ ଇରୋଡରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟ୍ରେନରେ ମଧ୍ୟ ହଜାରେରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶ୍ରମିକ ଫେରିଛନ୍ତି । ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାର ବହୁ ଶ୍ରମିକ ଟ୍ରେନରେ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାର ଶ୍ରମିକମାନେ ବି ଫେରୁଛନ୍ତି । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ ସେଣ୍ଟରକୁ ବସ ଯୋଗେ ପଠାଉଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.