ଅନଲାଇନ୍ ପାଠପଢ଼ାର ବିକଳ ଚିତ୍ର: ନଈପଠାରେ ପାଠ ପଢ଼ୁଛନ୍ତି ପିଲା, ଗଛ ଚଢ଼ି ଖୋଜୁଛନ୍ତି ନେଟୱର୍କ

ଭଞ୍ଜନଗର : ଲକଡ଼ାଉନ୍ ସମୟରେ ଆମେ  ଅନଲାଇନ୍ ଜରିଆରେ ପାଠପଢ଼ାର ଅନେକ ଚିତ୍ର ଦେଖିଛେ, ହେଲେ ଆଜି  ଯେଉଁ ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ତାହା ଦେଖି ଆପଣ ବିସ୍ମିତ ହୋଇପଡ଼ିବେ । କୋମଳମତି ପିଲାମାନେ ପାଠ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ନେଟୱର୍କ ଖୋଜି ଖୋଜି ଗଛ ଚଢୁଛନ୍ତି । ପୁଣି କେତେବେଳେ ନଦୀ ଭିତରେ ପାଠ ପଢ଼ୁଛନ୍ତି କୁନି କୁନି ପିଲା ।

ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଭଂଜନଗର ବ୍ଳକର ମହାଗୁଡ଼ା ଗାଁ । ଗାଁରେ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ପିଲା ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜରେ ପାଠ ପଢନ୍ତି । କରୋନା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ଅନଲାଇନ୍ ପାଠ ପଢା ହେଉଛି । ଆଉ ଗାଁରେ ମୋବାଇଲ୍ ନେଟୱାର୍କ ଆସୁନଥିବାରୁ ପାଣିରେ ପଶି ନଈକୂଳକୁ ଯାଉଛନ୍ତି କୁନି କୁନି ପିଲା । ନେଟୱାର୍କ୍ ମିଳିଲେ ପଢ଼ିବେ ନଚେତେ ଘରକୁ ଫେରିବେ । ପିଲାମାନେ ନଇକୂଳକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଭିଭାବକମାନେ ପାଳି କରି ଜଗିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

ନେଟୱର୍କ ଲୁଚକାଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପିଲାମାନେ ପାଠପଢ଼ାରୁ ବଂଚିତ ହେଉଛନ୍ତି । ପିଲାମାନେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କଠାରୁ ହ୍ବାଟସ ଆପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପାଇ ଖାତାରେ ଉତ୍ତର ଲେଖି ତାର ଫଟୋ ଉଠାଇ ପୁଣି ସେହି ହ୍ୱାଟ୍ସଆପରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଉଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଗଛ ଉପରେ ଚଢି ନେଟୱାର୍କ ଖୋଜିବାକୁ ପଡୁଛି । ନଭେମ୍ବର ୧୫ ପରେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବା ନେଇ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ । ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡର ଏ ଅନଲାଇନ୍ ପାଠ ପଢା ଚିନ୍ତା ହଟିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଇପାରେ।
ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.