ନିଆରା କୈଳାସ! ଗାଈ ଗୋବରରେ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି ଦୀପ; କୋଭିଡରେ ଚାକିରି ହରାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି ନିଯୁକ୍ତି

ସମ୍ୱଲପୁର: ଧାନକୌଡ଼ାର ସ୍ଥିତ ଚାରପାଲି ଗ୍ରାମର କୈଳାସ ମହାକୁର। ବୟସ ୩୫ ବର୍ଷ। ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ପାରମ୍ପରିକ ପ୍ରଦୀପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବାରୁ ନିଜେ ଦୀପ ତିଆରି କରିବା ସହ ୧୫ ଜଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି କାମରେ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି। ଦୀପ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ମାଟି ବଦଳରେ ଗାଈ ଗୋବରକୁ ଆପଣାଇ ଏବେ ବେଶ ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରି ପାରିଛନ୍ତି। ନିଜର ଏକ ଦୁଗ୍ଧ ଫାର୍ମ ଥିବାରୁ କୈଳାସ ଗାଈ ଗୋବର ବ୍ୟବହାରକୁ ସ୍ଥାୟୀ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଭାବିଥିଲେ।

ସେ ଆଠଟି ଗାଈ ପାଳୁଛନ୍ତି। କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ଭିଡିଓ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ଗାଈ ଗୋବରରେ ଦୀପ ତିଆରି କରିଥିଲେ। ଗାଈ ଗୋବରରେ ଦୀପ ତିଆରି ପାଇଁ କଞ୍ଚାମାଲରେ ଗାଈ ଗୋବର ପାଉଡର ଏବଂ ଏକ ପ୍ରିମିକ୍ସ ପାଉଡର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଯାହାକି ବାଇଣ୍ଡିଂ ଏଜେଣ୍ଟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ଏଥିରେ ‘ମୁଲ୍‌ତାନି ମାଟି’ ବ୍ୟତୀତ ତାମ୍ର ବିହନ ଏବଂ କ୍ଲଷ୍ଟର ବିନ୍ ବିହନ ପାଉଡର ଥାଏ। ସେ ନିଜେ ଏକ ମଇଦା ମିଲ୍ ମେସିନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଗାଈ ଗୋବର ପାଉଡର ତିଆରି କରିଥିବାବେଳେ ସେ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ପ୍ରିମିକ୍ସ ପାଉଡର ଉତ୍ସ ଖୋଜିଥିଲେ।

ଏବଂ ୪୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଅନଲାଇନରେ ୧୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ଅର୍ଡର କରିଥିଲେ। ଦୀପ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ସେ କିଛି ଛାଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଡର କରିଥିଲେ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ୬୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। କୈଳାଶ ତାଙ୍କ ଗାଁର ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଜାଣିଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଜୀବିକା ଛାଡ଼ିଥିଲେ। ତେଣୁ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଦୀପ ତିଆରିରେ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଉଭୟ କଞ୍ଚାମାଲକୁ ସଠିକ୍ ଅନୁପାତରେ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ପରେ ଏହି ମିଶ୍ରଣ ଏବଂ ଛାଞ୍ଚଗୁଡ଼ିକୁ ଦୀପ ତିଆରି କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଇଥାନ୍ତି।

ଏବଂ ଶେଷରେ ଶୁଖିଲା ପରେ ସମାପ୍ତ ମାଟି ଦୀପ ଗୁଡ଼ିକୁ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଫେରାଇ ନିଅନ୍ତି। ଦୀପକୁ ରଙ୍ଗ ଦେବା ଏବଂ ପ୍ୟାକ୍ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଗାଁର ଅନ୍ୟ କେତେକ ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ପାଦର ମାର୍କେଟିଂରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ କୈଳାସ ୧୩ ଜଣଙ୍କୁ ଦୀପ ତିଆରିରେ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ୫ ରୁ ୬ ଘଣ୍ଟା କାମ କରି ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥାନ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ ହାରାହାରି ୫୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଦୀପ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ।

ସାଧାରଣତଃ ଚିଟା ମାଟିରେ ନିର୍ମିତ ଡାଏସ୍ ନିଷ୍କାସନ କରିବା କଷ୍ଟକର। ଏହି ଗାଈ ଗୋବରରେ ତିଆରି ଦୀପ ଗୁଡ଼ିକ ତେଲ ସରିଯିବା ପରେ ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଥାଏ। କୈଳାଶ କୁହିଛନ୍ତି, ଅଧିକାଂଶ ଗୋରୁ ଚାଷୀ କ୍ଷୀର ପାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଜର୍ସି ଗୋରୁ ପାଳନ୍ତି। ଗୋବର ଏବଂ ସ୍ୱଦେଶୀ ପ୍ରଜାତିର ପରିସ୍ରା ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ଯାହା ମୁଁ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ପରୀକ୍ଷା କରିଆସୁଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ନାଗପୁର୍‌ର ଗୋ-ଭିଜ୍ଞାନ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ତାଲିମ ପାଇବା ପରେ କୈଳାସ ଗାଈ ଭିତ୍ତିକ ଉତ୍ପାଦ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି। ତାଙ୍କର କେତେକ ଉତ୍ପାଦ ଯାହା ଏଠାରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

କୀଟନାଶକ ଏବଂ ଗାଈ ଗୋବର ଏବଂ ପରିସ୍ରାରେ ନିର୍ମିତ ଜୈବ ଟୁଥପେଷ୍ଟ ବ୍ୟତୀତ ପୋଡ଼ା ଯାଇଥିବା ଗାଈ ଗୋବରରେ ତିଆରି। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ବଲପୁର, ବରଗଡ, ଝାରସୁଗୁଡା ଏବଂ ଦେଓଗଡ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଦୀପ ଯୋଗାଉ ଥିବାବେଳେ ସେ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରୁ ମଧ୍ୟ ବରାଦ ପାଇଛନ୍ତି। ଦିପାବଳୀ ପରେ ସେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିରରେ ନିଜର ଦୀପ ଯୋଗାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.