ପ୍ରଗତି ଡିଗ୍ରୀ ଜଲେଜରେ ୱେବିନାର କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ

ଭବାନୀପାଟଣା:  ଭବାନୀପାଟଣା ସହର ସ୍ଥିତ ରାଇସିଙ୍ଗପୁରଠାରେ ଥିବା ପ୍ରଗତି ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜରେ ଏକ ୱେବିନାର କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସକ୍ରିୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ଏହା ଏକ ମେଣ୍ଟରିଂ ୱେବକ୍ୟାଷ୍ଟ ଥିଲା, ଯାହା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦେବା ଏବଂ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପରେ ସେମାନଙ୍କ କ୍ୟାରିଅର୍ ଗଠନ ସହ ଜୀବନରେ ସଫଳ ହେବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବାଛିବାରେ ସେମାନଙ୍କର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସ୍ତରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ।
ଏହି ୱେବିନାର କର୍ମଶାଳାକୁ ଲେବାନାନ ଆମେରିକୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ରସାୟନ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ତଥା ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ପ୍ରଫେସର ଦିଗମ୍ବର ପାତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଫେସର ପାତ୍ର ନାନୋ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ, ଫ୍ଲୋରୋସେନ୍ସ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରସ୍କୋପି ଏବଂ ବାୟୋଫିଜିକାଲ୍ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନରେ ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ । ସେ ମାଡ୍ରାସର ଆଇଆଇଟିରୁ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନରେ ପିଏଚଡି ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ। ସେ ଆଇଆଇଟି ମାଡ୍ରାସ, ବେସେଲ ୟୁନିଭରସିଟି (ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ), ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ନ୍ୟାଚୁରାଲ ସାଇନ୍ସ, ଓକାଜାକି (ଜାପାନ) ଏବଂ ୱାସେଡା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଟୋକିଓ (ଜାପାନ) ରେ ପୋଷ୍ଟ ଡକ୍ଟରାଲ୍ ଫେଲୋ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ସେ ୱାସେଡା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରିଦର୍ଶକ ଅଧ୍ୟାପକ ତଥା ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡର ତୁର୍କୁ, ଆବୋ ଏକାଡେମୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଭିଜିଟ୍ ସ୍କୋଲାର୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।
ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବ୍ୟତୀତ ସେ କାଲାହାଣ୍ଡି ଅଞ୍ଚଳ ତଥା ଓଡିଶାର ଶିକ୍ଷା, ଭିତ୍ତିଭୂମି, ରେଳବାଇ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱା ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ସମ୍ପର୍କରେ କହିବାକୁ ଯାଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ସେ କିପରି ସମସ୍ତ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିଥିଲେ । ଏହି କର୍ମଶାଳାରେ  ପ୍ରଗତି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅଜୟ କୁମାର ପଣ୍ଡା ଏବଂ ପ୍ରଗତି ଡିଗ୍ରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ  ଜଗନ୍ନାଥ ତ୍ରିପାଠୀ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେବା ସହ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସଂଗଠିତ କରିଥିଲେ।  ଏହି ୱେବିନାର କର୍ମଶାଳାକୁ ପ୍ରାଣୀ ବିଜ୍ଞାନର ଅଧ୍ୟାପକ  ସାନ୍ତୋଷ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ ସଂଯୋଜନା କରିଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତ ଅଧ୍ୟାପକ ଓ ଅଧ୍ୟାପିକାମାନେ ୱେବିନିନରରେ ସକ୍ରିୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ପରିଶେଷରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ  ଜଗନ୍ନାଥ ତ୍ରିପାଠୀ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ।
ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.