‘ସ˚ଖ୍ୟା’ ଓ ‘ହାର’

ଗୋଟିଏ ପରିସ˚ଖ୍ୟାନ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ନିକ୍ଷେପ କରନ୍ତୁ। ‘ଵର୍ଲଡ ପପୁଲେସନ ରିଭ୍ୟୁ’ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ କହେ ଯେ ଭାରତରେ ଗଲା ବର୍ଷ ସ˚ଘଟିତ ହୋଇଥିବା ଦୁଷ୍କର୍ମର ସ˚ଖ୍ୟା ଥିଲା ୨୨,୧୭୨ ଏବ˚ ସେହି ସମୟରେ ପୃଥିବୀରେ ଅନ୍ୟତମ ସବୁଠାରୁ କମ୍‌ ସ˚ଖ୍ୟକ ଦୁଷ୍କର୍ମ ସ˚ଘଟିତ ହେଉଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ର ସ୍ବିଡେନ୍‌ରେ ଏହି ସ˚ଖ୍ୟା ଥିଲା ମାତ୍ର ୫,୯୬୦। ଏଭଳି ଏକ ତଥ୍ୟରେ ସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ଉଦ୍‌ବିଗ୍ନ ହୋଇ ଉଠୁଥିବା ଯେ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ଯଦି ଟିକିଏ ଅଟକି ଯାଇ ସେହି ତଥ୍ୟ ଭଣ୍ତାରରେ ସନ୍ନିବିଷ୍ଟ ଜନସ˚ଖ୍ୟା ଅନୁପାତରେ ଏଭଳି ଘଟଣାର ଏକ ଶତକଡ଼ା ହିସାବ ଉପରେ ନଜର ପକାନ୍ତି, ତେବେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ ଯେ ସ୍ବିଡେନ୍‌ରେ ଏହି ହାର ୬୩.୫% ହୋଇଥିବା ସ୍ଥଳେ ଭାରତରେ ତାହା ମାତ୍ର ୧.୮୦%। ସୁତରା˚, ବିଭିନ୍ନ ପରିସ˚ଖ୍ୟାନରେ ‘ସ˚ଖ୍ୟା’ ଓ ‘ହାର’ ଆଧାରରେ ଭାରତ ଯେଉଁଭଳି ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଡ଼ମ୍ବିତ ଅସମାନୁପାତିକତାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାଏ, ତା’ ପଛରେ ଯେ କାରଣ ଭାବେ ନିହିତ ଅଛି ଏହାର ଜନସା˚ଖ୍ୟିକ ବିଶାଳତା, ତହିଁରେ ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ। ସ˚ପ୍ରତି ଦେଶରେ କରୋନା ସ˚କ୍ରମିତଙ୍କ ସ˚ଖ୍ୟା ଏବ˚ ମୃତକଙ୍କ ସ˚ଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ଓ ୨୬ ହଜାର ୮ ଶହରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ସ୍ଥାନ ପୃଥିବୀରେ ତୃତୀୟ ହୋଇଯିବା ପରେ ଅସ˚ଖ୍ୟ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମନରେ ସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ଗଭୀର ହତାଶାବୋଧ ପରିଦୃଶ୍ୟ ହେଉଛି। ତେଣୁ କୋଭିଡ୍‌ ପରିସ˚ଖ୍ୟାନର ଘନଘଟା ଭିତରେ ‘ସ˚ଖ୍ୟା’ ଓ ‘ହାର’ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ଆଲୋଚନା ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ, ଯହିଁରୁ ଏକ ଆଶ୍ୱାସନାମୂଳକ ନିଷ୍କର୍ଷ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇପାରେ।

ସର୍ବାଧିକ ସ˚ଖ୍ୟକ ସ˚କ୍ରମିତ ଓ ମୃତକଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଭାରତ ଉପରେ ରହିଥିବା ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକା ଓ ବ୍ରାଜିଲକୁ ବିଚାରକୁ ନେଲେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ଯେ ଆମେରିକାର ଜନସ˚ଖ୍ୟା ଭାରତର ପ୍ରାୟ ଏକ ଚତୁର୍ଥା˚ଶ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ‘କୋଭିଡ୍‌’ ମୃତକଙ୍କ ସ˚ଖ୍ୟାରେ ତାହା ଭାରତର ଛଅ ଗୁଣ ଏବ˚ ବ୍ରାଜିଲରେ ଭାରତ ଜନସ˚ଖ୍ୟାର ଏକ ସପ୍ତମା˚ଶ ବସବାସ କରୁଥିଲେ ହେଁ ସେଠାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସ˚ଖ୍ୟା ଭାରତର ପ୍ରାୟ ତିନି ଗୁଣ। ଉପଲବ୍‌ଧ ପରିସ˚ଖ୍ୟାନ ଅନୁସାରେ ପ୍ରତି ଏକ ନିୟୁତ ଜନସ˚ଖ୍ୟାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଆମେରିକା, ବ୍ରାଜିଲ, ଇ˚ଲାଣ୍ତ, ଫ୍ରାନ୍‌ସ ଓ ଇଟାଲିରେ ଯଥାକ୍ରମେ ୪୩୧, ୩୬୬, ୬୬୬, ୪୬୨ ଏବ˚ ୫୭୯ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଭାରତରେ ଏହା ମାତ୍ର ୧୯। ତେବେ ଏ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇପାରନ୍ତି ଯେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାରେ କରାଯାଉଥିବା ଭଳି ଅତି ଅଧିକ ସ˚ଖ୍ୟକ ‘କୋଭିଡ୍‌’ ପରୀକ୍ଷା ଭାରତରେ କରାଯାଉଥିଲେ ସ˚କ୍ରମିତଙ୍କ ସ˚ଖ୍ୟା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଆନ୍ତା ନାହିଁ କି? ଏ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଧାରଣା ଯେ ଯଦି ଏଠାରେ ଉପଲବ୍‌ଧ ‘ସେରୋଲେଜିକାଲ’ ତଥ୍ୟ ଠିକ, ତେବେ ତା’ରି ଆଧାରରେ କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ସ˚କ୍ରମିତଙ୍କ ସ˚ଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ କୋଟି ହୋଇଥିବା ସମ୍ଭବ। ଯଦି ବି ଏଭଳି ଏକ ଉଦ୍‌ବେଗ ସୃଷ୍ଟିକାରୀ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ, ତେବେ ମଧୢ ‘କୋଭିଡ୍‌’ ସ˚କ୍ରମିତ ଏବ˚ ମୃତକଙ୍କ ସ˚ଖ୍ୟା ଅନୁପାତର ହିସାବରେ ଆଶା ସ˚ଚାରକାରୀ ଆଲୋକ ଧାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। କାରଣ ସେଭଳି ହେଲେ ମୃତକଙ୍କ ହାର ବର୍ତ୍ତମାନର ୨.୬%ରୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧.୫% ବୋଲି ଧରିବାକୁ ହେବ, ଯାହା ବେଶ୍‌ ସାନ୍ତ୍ବନା ପ୍ରଦାୟକ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ କୋଭିଡ ପରୀକ୍ଷାର ସ˚ଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରି ହୁଏତ ସ˚କ୍ରମିତଙ୍କ ସ˚ଖ୍ୟାକୁ କମ୍‌ ବୋଲି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ମୃତକଙ୍କ ସ˚ଖ୍ୟାକୁ ସେହି ଅନୁପାତରେ ହ୍ରାସ କରାଯିବା ଅସମ୍ଭବ। ଇତିମଧୢରେ ଅନେକ ଅନୁଧୢାନମୂଳକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼େ ଯେ ସ˚ପ୍ରତି ଆମ ଦେଶରେ ‘ଆଇସିୟୁ’ରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା କରୋନା ସ˚କ୍ରମିତଙ୍କ ମଧୢରୁ ତୁଳନାତ୍ମକ ଭାବେ ଅଧିକ ଲୋକ ସୁସ୍ଥତା ଲାଭ କରୁଛନ୍ତି। ସେହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତର ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ହତାଶାରେ ମୁହ୍ୟମାନ ହୋଇ ପଡୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଆ˚ଶିକ ଆଶ୍ବାସନା ଲାଭ କରିପାରନ୍ତି।

କରୋନା ସ˚କ୍ରମଣ ‘ପାନ୍‌ଡେମିକ୍‌’ର ରୂପ ନେବା ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରାୟ ଚାରି ମାସର ଅବଧି ମଧୢରେ ଏହି ଦୁର୍ବୋଧୢ ଭୂତାଣୁର ଚାରିତ୍ରିକ ରହସ୍ୟ ଭେଦ କରିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସ˚କ୍ରମଣକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ଲାଗି ପ୍ରତିଷେଧକ ବିକାଶ କରିବା ଅଥବା କୌଣସି ଔଷଧୀୟ ଚିକିତ୍ସା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତରେ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରେ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ଯେଉଁଭଳି ସଘନ ଗବେଷଣା ଚାଲିଛି, ସେଭଳି ବୋଧହୁଏ ମାନବ ଇତିହାସରେ ପୂର୍ବରୁ କେବେ ହେଲେ ହୋଇ ନ ଥିଲା। ଯଦିଓ ଏ ସବୁ ସତ୍ତ୍ବେ ଭୂତାଣୁଟିର ଚରିତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ˚ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବୋଧଗମ୍ୟ ହୋଇପାରିନାହିଁ, ତଥାପି ଶରୀର ମଧୢରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଏହା କିଭଳି ଉପଦ୍ରବର କାରଣ ହୋଇଥାଏ, ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଜ୍ଞାନ ଉପଲବ୍‌ଧ କରାଗଲାଣି; ଯାହା ଫଳରେ ସ˚ପ୍ରତି ଅନେକ ଫଳପ୍ରଦ ଔଷଧୀୟ ଚିକିତ୍ସାର ପଥ ମଧୢ ଉନ୍ମୋଚିତ ହେଲାଣି। ସୁତରା˚, ସାରା ବିଶ୍ବରେ କୋଭିଡ୍‌ ମୃତକଙ୍କ ସ˚ଖ୍ୟାରେ ମଧୢ ହ୍ରାସ ଘଟିବାରେ ଲାଗିଛି(ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ତୁଳନାରେ ମେ’ ମାସରେ ୩୦% ଅଧିକ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି)। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ କରୋନା ସ˚ପର୍କିତ ସୂଚନା, ତଥ୍ୟ ଓ ସମ୍ବାଦ ବଳରେ ପୃଥିବୀର ପ୍ରାୟ ସର୍ବତ୍ର ସାଧାରଣ ଲୋକେ ‘ମାସ୍କ୍‌’ ପରିଧାନ କରିବା ବା ସଙ୍ଗରୋଧରେ ରହିବା ଅଥବା ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଭଳି ଉପାୟ ସଂପର୍କରେ ସଚେତନ। ତେବେ, ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ଅଧିକା˚ଶଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯେଉଁ ତ୍ରୁଟି ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି, ତାକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରି ତହିଁରେ ସ˚ଶୋଧନ ଆଣିବାକୁ ହେଲେ ଆମକୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ଷଷ୍ଠ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଭାରତରେ ଭୂମିଷ୍ଠ ହୋଇ ବିଚରଣ କରିଥିବା ଯୁଗପୁରୁଷ ମହାବୀର ଜୈନଙ୍କ ମୂଳ ଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରବିଷ୍ଟ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ; ଯାହା ସର୍ବଦା ‘ଜାଗ୍ରତ’ ରହିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ସଚେତନତା କେବଳ କୌଣସି ସ˚ଦର୍ଭରେ ଜ୍ଞାନ ଆହରଣରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇ ନ ଥାଏ, ନିଜେ ସ˚ପାଦନ କରୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକଟି କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ନିଜର ସଜାଗ ଦୃଷ୍ଟି ହିଁ ସଚେତନତାର ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥକୁ ପରିଭାଷିତ କରିଥାଏ। ଉଦାହରଣ ସ୍ବରୂପ ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ମନେ କରନ୍ତି ଯେ ‘ମାସ୍କ୍‌’ ପରିଧାନ କଲେ କୋଭିଡ ସ˚କ୍ରମଣର ଭୟ ରହିବ ନାହିଁ ବା କମି ଯିବ, ଯାହା ମଧୢ ସତ୍ୟ। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଯାହା ପାଶୋରି ଯାଆନ୍ତି ତାହା ହେଲା ମନୁଷ୍ୟର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ କାମରେ ନିୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ହସ୍ତ ଯୁଗଳ ହିଁ ସର୍ବାଧିକ ସଜାଗ ନଜର ଆବଶ୍ୟକ କରିଥାଏ। ଭୁଲିଗଲେ ହେବ ନାହିଁ ଯେ କରୋନା ସ˚କ୍ରମଣର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ କାଳରେ ମାସ୍କ୍‌ ପରିଧାନ କରୁଥିବା ଓ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରୁଥିବା ଇଟାଲୀୟମାନେ ସେମାନେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ‘ଲିଫ୍ଟ’ର ସୁଇଚ୍‌ରୁ ହିଁ ଭୂତାଣୁ ଆଣି ନିଜ ଅଗୋଚରରେ ନିଜକୁ ସ˚କ୍ରମିତ କରିଥିଲେ। ସେହି ସ˚ଦର୍ଭରେ ଏହା କହିଲେ ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ ଯେ ସଜାଗତା ରହିତ ଅନ୍ୟମନସ୍କ ମନୁଷ୍ୟ ହିଁ ସବୁଠାରୁ ଦ୍ରୁତ ଭୂତାଣୁ ବାହକରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.