ବୃଦ୍ଧ ପିତାମାତା ପରିତ୍ୟାଗକାରୀଙ୍କୁ ୬ ମାସ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡ ଦେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବୟୋବୃଦ୍ଧ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ପରିତ୍ୟାଗ କି, ହଇରାଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ଜେଲ୍‌ ଦଣ୍ଡ ବଢ଼ାଇବାକୁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାର ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସମ୍ପ୍ରତି ୩ ମାସ ଥିବା ଜେଲ୍‌ ଦଣ୍ଡକୁ ୬ ମାସ କରାଯିବାର ଯୋଜନା ରଖାଯାଇଛି ବୋଲି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

‘ମେଣ୍ଟେନାନ୍‌ସ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ େଓ୍ଵଲ୍‌ଫେୟାର୍‌ ଅଫ୍‌ ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍‌ସ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ସିନିୟର୍‌ ସିଟିଜେନ୍‌ ଆକ୍ଟ୍‌, ୨୦୦୭’କୁ ସମୀକ୍ଷା କରୁଥିବା ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ଓ ସଶକ୍ତିକରଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏଥିରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ସଂଜ୍ଞାକୁ ମଧ୍ୟ ସବିଶେଷ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରଛି। ପୋଷ୍ୟ, ସାବତ ପିଲା, ଜ୍ୱାଇଁ ଓ ବୋହୂ, ନାତିନାତୁଣୀ, ଆଇନଗତ ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ହେଉଥିବା ନାବାଳ ଆଦିଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏଥିରେ ରହିଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଅଧିକାରୀ ଜଣକ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଚଳିତ ଆଇନ୍‌ ଅନୁସାରେ କେବଳ ଆପଣା ଜନ୍ମିତ ପିଲା ଓ ନାତିନାତୁଣୀ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଧୀନରେ ଆସୁଛନ୍ତି।

‘ମେଣ୍ଟେନାନ୍‌ସ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ େଓ୍ଵଲ୍‌ଫେୟାର୍‌ ଅଫ୍‌ ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍‌ସ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ସିନିୟର୍‌ ସିଟିଜେନ୍‌ ଆକ୍ଟ୍‌ ୨୦୧୮’ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିବା ପରେ ଏବକାର ଆଇନ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟର ୩୧୪ ବ୍ଲକରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘଟଣା ଉପରେ ସମ୍ବାଦ ଓ କନକ ନ୍ୟୁଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଉଛି ୨୪ ଘଂଟିଆ ଅପଡେଟ | କରୋନାର ସଂକଟ ସମୟରେ ଆମେ ଲୋଡୁଛୁ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗ । ‘ସମ୍ବାଦ’ ଗ୍ରୁପର ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ଆର୍ଥିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଆଂଚଳିକ ସାମ୍ବାଦିକତାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Leave A Reply

Your email address will not be published.