ବ୍ରିଟେନରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ହିନ୍ଦୁ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ: ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବା ଦଳଗୁଡିକଠାରୁ କରୁଛନ୍ତି ଏସବୁ ଦାବି…

ଲଣ୍ଡନ: ଜୁଲାଇ ୪ ରେ ବ୍ରିଟେନରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ବ୍ରିଟେନର ହିନ୍ଦୁମାନେ ଭବିଷ୍ୟତ ସରକାର ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଦାବି ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଇସ୍ତାହାର ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ବ୍ରିଟେନର ହିନ୍ଦୁମାନେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୩୨ ପୃଷ୍ଠାର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଏହା ସମସ୍ତ ଦଳର ରାଜନେତାଙ୍କ ପାଇଁ, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଭୋଟ୍ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ହିନ୍ଦୁ ଫର୍ ଡେମୋକ୍ରାସି ଦ୍ବାରା ଏହି ଇସ୍ତାହାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହି ଦାବିଗୁଡ଼ିକରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଘୃଣା ବନ୍ଦ କରିବା ଏବଂ ମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା ଆଦି ଦାବି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି।

ହିନ୍ଦୁ ଫର ଡେମୋକ୍ରାସି ହେଉଛି ୧୫ ଟି ହିନ୍ଦୁ ସଂଗଠନର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ, ଯେଉଁଥିରେ ବିଏପିଏସ ସ୍ବାମିନାରାୟଣ ସନ୍ଥା, ଚିନ୍ମୟ ମିଶନ୍, ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ(ଭିଏଚପି)ର ବ୍ରିଟେନ ଚାପ୍ଟର , ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ ୟୁକେ, ବ୍ରିଟେନର ହିନ୍ଦୁ ଫୋରମ୍, ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ନେଟୱାର୍କ ୟୁକେ, ନ୍ୟାସନାଲ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଇସକନ ୟୁକେ ଆଦି ସଂସ୍ଥା ରହିଛନ୍ତି।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଞ୍ଜରଭେଟିବ୍ ପାର୍ଟିର ଚାରିଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବବ୍ ବ୍ଲାକମ୍ୟାନ୍, ରୋବର୍ଟ ବକଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ରହୀଶ ସିଂ ଏବଂ ଟେରେସା ଭିଲିୟର୍ସ ଏହି ଇସ୍ତାହାରକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏକ୍ସରେ ଏହାର ଦାବି ସେୟାର କରି ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ନୂଆ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ସାତୋଟି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମାଗିଛି ବୋଲି କହିଛି।

ବ୍ରିଟେନରେ ଏକ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ହିନ୍ଦୁ ଅଛନ୍ତି। ୨୦୨୧ ଜନଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ, ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ୱେଲ୍ସରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ୧,୦୩,୨୭,୭୫। ଏହା ସମୁଦାୟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୧.୭ ପ୍ରତିଶତ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ହେଉଛି ବ୍ରିଟେନର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଧର୍ମ। ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଏବଂ ମୁସଲମାନ ଧର୍ମ ପରେ ଏହା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ଜନଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧିକାଂଶ ହିନ୍ଦୁ ଗ୍ରେଟର ଲଣ୍ଡନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବରେ ବାସ କରନ୍ତି। ବ୍ରିଟେନର ଅନ୍ୟ ତିନୋଟି ଦେଶରେ ୫୦,୦୦୦ରୁ କମ୍ ହିନ୍ଦୁ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଛି। ଉନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଆରମ୍ଭରୁ ହିନ୍ଦୁମାନେ ବ୍ରିଟେନରେ ବସବାସ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଏହି ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ବ୍ରିଟିଶ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା।

ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଘୃଣାକୁ ଏକ ଧାର୍ମିକ ଘୃଣା ଅପରାଧ ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବା ଏବଂ ଏଥିରେ ଜଡିତ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବା
ହିନ୍ଦୁ ପୂଜାପାଠ ତଥା ମନ୍ଦିରଗୁଡିକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଦ୍ୱାରା ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ
ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆକ୍ସେସ୍ ଓଭର-ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି କରି ନିରପେକ୍ଷ ଶିକ୍ଷା କରିବା ରାଜନୈତିକ ଦଳ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ହିନ୍ଦୁ ପୁରୋହିତଙ୍କ ଭିସା ସହ ଜଡିତ ସାମାଜିକ ସେବାରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଏବଂ ବୃଦ୍ଧ ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ଯତ୍ନ ତଥା ଧାର୍ମିକ ପଥର ସଂରକ୍ଷଣକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଇସ୍ତାହାରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ବ୍ରିଟେନର ସେବା କରୁଥିବା ହିନ୍ଦୁ କର୍ମୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ଲାଗି ଦାବି କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଅଧିକ ଶ୍ମଶାନ ନିର୍ମାଣ ତଥା ମୃତ୍ୟୁର ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ଶବଦାହକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରାଯାଉ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଛି। ମନିଫେଷ୍ଟୋ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛି ଯେ ବ୍ରିଟେନର ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରାଜନୈତିକ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ଧାର୍ମିକ ଜୀବନଶୈଳୀ ବୁଝିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଏହାର ୱେବସାଇଟରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ହିନ୍ଦୁ ଫର ଡେମୋକ୍ରାସି କହିଛି ବ୍ରିଟେନରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ଏକ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ସେମାନେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବଦାନ ଦେଉଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ ଆହୁରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବ୍ରିଟେନର ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ରାଜନୀତିର ଶକ୍ତି ବୁଝିବାକୁ ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଆମକୁ ରାଜନୀତିର ମହତ୍ତ୍ବକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯଦିଓ ଏହା ଆମ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ପ୍ରାୟତଃ ଏକ ନିଷେଧ ବିଷୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଥାଏ । ମାତ୍ର ଏବେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି।

ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ପୁରୁଣା ସଂଗଠନ ନ୍ୟାସନାଲ ସେକ୍ୟୁଲାର୍ ସୋସାଇଟି (ଏନଏସଏସ) ଏହାକୁ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛି, ଆସୁଥିବା ସରକାର ଏହି ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ଉଚିତ୍। ଏନଏସଏସ କହିଛି ଯଦି ହିନ୍ଦୁ ସଂଗଠନର ଦାବି ପୂରଣ ହୁଏ ତେବେ ଜାତି ଓ ମହିଳା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମାନବ ଅଧିକାର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବ। ଏନଏସଏସ କହିଛି ଏହି ଦାବିଗୁଡିକ ସ୍ୱାଧୀନତା ଉପରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବ କାରଣ ସେମାନେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର କୌଣସି ସମାଲୋଚନାକୁ ଦମନ କରିବେ।

ଏନଏସଏସ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ହିନ୍ଦୁ ବିରୋଧୀ ଘୃଣା କିମ୍ବା ହିନ୍ଦୁଫୋବିୟାକୁ ସନାତନ ଧର୍ମ (ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ) ଏବଂ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଶତ୍ରୁ, ବିନାଶକାରୀ ତଥା ଅପମାନଜନକ ମନୋଭାବ ଏବଂ ଆଚରଣର ଏକ ସେଟ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରେ ଯାହା ପ୍ରାଧାନ୍ୟ, ଭୟ, କିମ୍ବା ପ୍ରକାଶ କରିପାରେ। ଏନଏସଏସ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଏହା ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ବକ୍ତବ୍ୟର ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧିତ କରିପାରେ, କାରଣ ଏହା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ନକାରାତ୍ମକ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର