ଗହମ ସଙ୍କଟ: ରପ୍ତାନି ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ସତ୍ତ୍ବେ ଏହି ଦେଶକୁ ଅଢେଇ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ଗହମ ପଠାଇଲା ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ଓ ରୁଷିଆ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ୟେମେନକୁ ଗହମ ସଙ୍କଟ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଭାରତକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଡେପୁଟି ରିଲିଫ୍ ମୁଖ୍ୟ ଜାଏସେ ସୂୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟେମେନକୁ ଗହମ ରପ୍ତାନି କରି ଭାରତ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି । ସୋମବାର ୟେମେନ ଉପରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ପ୍ରକାଶ ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟ ବଜାରରେ ଯୋଗାଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଅଭାବୀ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବା ଉଚିତ। ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଗତ ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ୟେମେନକୁ ଅଢେଇ ଲକ୍ଷ ଟନରୁ ଅଧିକ ଗହମ ରପ୍ତାନି କରିଛି । ପ୍ରକୃତରେ, ମାନବିକ ବ୍ୟାପାର ସହକାରୀ ମହାସଚିବ ତଥା ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଡେପୁଟି ଜରୁରୀକାଳୀନ ରିଲିଫ୍ ସଂଯୋଜକ ଶ୍ରୀ ସୂୟା ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରୁ ପଠାଯାଉଥିବା ଗହମ ସାମଗ୍ରୀ ବିଶେଷ ଭାବରେ ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ୟେମେନକୁ ଯୋଗାଣର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ସ ପାଲଟିଛି।

ଗହମ ରପ୍ତାନି ସମ୍ପର୍କରେ ଭାରତ ଏବଂ ୟେମେନ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ସକରାତ୍ମକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଦ୍ୱାରା ଆମକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଭାରତରୁ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଗହମ ରପ୍ତାନି ୟେମେନ ପାଇଁ ଯୋଗାଣର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ସ ହୋଇପାରିଛି। ସୁୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ହୁଡାଇଡା ବନ୍ଦରଗୁଡିକ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ଏହି ବନ୍ଦରଗୁଡିକ ୟେମେନରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜରୁରୀ ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ବାର ଅଟେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ଦ୍ୱାରା ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି।

ପ୍ରାୟ ନବେ ପ୍ରତିଶତ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ୟେମେନକୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥାଏ । ସୁୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ୟେମେନରେ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ମୋଟ ଗହମ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ଅଧା ଋଷ୍ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନରୁ ଆସିଥିଲା। ଫେବ୍ରୁଆରି ୨୪ ତାରିଖରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଗହମ ଋଷ୍ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନରୁ ଆସିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି। ଏହା ପରେ ୟେମେନ ଶୀଘ୍ର ଅନ୍ୟ ଉତ୍ସ ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ବର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆହ୍ବାନ୍ ୟେମେନକୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ସୁରୁଖୁରୁରେ ଚଳାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଛି। ଆସନ୍ତୁ ସୂଚନା ଦେବା ଯେ ଫେବ୍ରୁଆରିରୁ ଋଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହେତୁ ୟେମେନ ଗହମ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ନବେ ପ୍ରତିଶତ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ୟେମେନକୁ ଆମଦାନୀ କରାଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର