୪୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ: କୁଏତ ଦୁର୍ଘଟଣା ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଡକାଇଲେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବୈଠକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୁଏତ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣାରେ ୪୦ ଜଣ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ ୫୩ ଜଣ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ପରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କୀର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂ ତୁରନ୍ତ କୁଏତ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି। ମୃତକଙ୍କ ମୃତଦେହ ସ୍ବଦେଶ ଆଣିବାରେ ଯେଭଳି କୌଣସି ସମସ୍ୟା ନହେବ ସେନେଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ତଦାରଖ କରିବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସିଂ କୁଏତ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଦକ୍ଷିଣ କୁଏତର ଏକ ବିଲ୍ଡିଂ ହାଉସିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ରହିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଶ୍ରମିକ କେରଳର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। କୁଏତ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏକ ଜରୁରୀ ବୈଠକ ଡାକିଛନ୍ତି।

ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ରାନ୍ଧୀର ଜୈସୱାଲ ଏକ୍ସ ପୋଷ୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଆମେ ଶୀଘ୍ର କୁଏତ ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଛୁ।

କୁଏତରେ ଘଟିଥିବା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେଠାରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ତୀକ୍ଷଣ ନଜର ରଖିଛି ଏବଂ ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏବଂ ସେଠାରେ ଥିବା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ମିଳିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ଏକ୍ସରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି, କୁଏତ ସହରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦାୟକ। ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ନିକଟତମ ଏବଂ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମୋର ସମବେଦନା। ମୁଁ ଆହତଙ୍କ ଶୀଘ୍ର ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରୁଛି।

 

କୁଏତ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣାରେ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ଶଶି ଥରୁର କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଜାଣେ ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ଦୁଃଖଦ ଅଟେ। ସେମାନେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଶହ ଲୋକଙ୍କୁ ସେହି ବିଲ୍ଡିଂରେ ଭର୍ତ୍ତି କରି ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ରଖିଥିଲେ। ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରଥମେ ୩୫ କୁହାଯାଉଥିଲା। ଏବେ ଏହା ୪୧ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ବହୁ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ଏକ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି।

ଦୁଃଖର ବିଷୟ, ଆମ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ବିଦେଶକୁ ଯିବାବେଳେ କେତେ କଷ୍ଟ ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଭୟଙ୍କର ଅବସ୍ଥାରେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରଠାରୁ ସହାୟତାର ଆଶା କରୁଛନ୍ତି। ମୁଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛି ଏବଂ ଆଶା କରୁଛି ଯେ କୁଏତ ସରକାର ଯିଏ ଦାୟୀ ତାହା ବିରୁଦ୍ଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଏହା ସହିତ ନିଜ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କୁ ହରାଇଥିବା ପରିବାରକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର