ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପାଇଁ ୧୩୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କଲେ ଉପରାଜ୍ୟପାଳ, ବିଦ୍ୟୁତ୍-ଜଳ ଉପରେ ୫୦% ରିହାତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ହେବା ପରେ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ଆଜି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ୧୩୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ଜଳ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ରେ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫୦ପ୍ରତିଶତ ଛାଡ଼୍ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘୋଷଣା କରି ମନୋଜ ସିହ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ୧୩୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରି ମୁଁ ଖୁସି। ଏହା ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଅଭିଯାନକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବ।

୧.ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ଜଳ ବିଲ୍ ଉପରେ ୫୦ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ଜଳ ବିଲକୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫୦ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ଦିଆଯିବ।

୨.ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ସମସ୍ତ ଋଣଗ୍ରହୀତାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଷ୍ଟାମ୍ପ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଛାଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଭଲ ମୂଲ୍ୟ ପରିଶୋଧ ବିକଳ୍ପ ସହିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରର ଲୋକଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ବ୍ୟାଙ୍କ ଏକ କଷ୍ଟମ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ-ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଯୋଜନା ସ୍ଥାପନ କରିବ।

1,350 Crore Economic Package For Jammu And Kashmir, 50% Discount On  Electricity And Water Bills
NewsTree News

୩.ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୬ମାସ ପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଋଣଦାତାଙ୍କୁ ବିନା ସର୍ତ୍ତରେ ୫% ସୁଧ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହା ରାଜ୍ୟରେ ରୋଜଗାର ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଉପରାଜ୍ୟପାଳ କହିଛନ୍ତି।

୪. ହସ୍ତତନ୍ତ ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଶିଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ୭ପ୍ରତିଶତ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ସ୍କିମ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଆମେ ହସ୍ତତନ୍ତ ଏବଂ ହସ୍ତତନ୍ତ ଶିଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ସୀମାକୁ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ। ସେମାନଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ |

୫.ଏହି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରାୟ ୯୫୦କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ବ୍ୟାଙ୍କ ଯୁବକ ଏବଂ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡେସ୍କ ଆରମ୍ଭ କରିବ | ଏଥିରେ ଯୁବକ ଓ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯିବ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଅଭିଯାନକୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ ଏହି ଘୋଷଣାଗୁଡିକ କରାଯାଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

Comments are closed.