୬୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ବି ନେଇ ପାରିବେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା: ହୃଦୟ, କର୍କଟ ଏବଂ ଏଡସ୍ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପଲିସି ଅନୁମତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ପଲିସିରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଜେଜେବାପା ଜେଜେମା’ମାନେ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ପଲିସି ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ବାସ୍ତବରେ, ବୀମା ନିୟାମକ ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆଇଆରଡିଏଆଇ) ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କ୍ରୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିୟମରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି । ପଲିସି କ୍ରୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇଆରଡିଏଆଇ ୬୫ ବର୍ଷ ବୟସ ସୀମା ହଟାଇ ଦେଇଛି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, କେବଳ ୬୫ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକମାନେ ଏକ ନୂତନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ପଲିସି କିଣି ପାରିବାର ନିୟମ ଥିଲା। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ପଲିସି କ୍ରୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ପାଇଁ ବୀମା ନିୟାମକ ଆଇଆରଡିଏଆଇ ୬୫ ବର୍ଷର ବୟସ ସୀମା ହଟାଇ ଦେଇଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ବର୍ତ୍ତମାନ ୬୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପଲିସି ଆପଣେଇ ପାରିବେ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ପଲିସି ପାଇଁ ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୪ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ସର୍ବାଧିକ ବୟସ ସୀମାକୁ ରଦ୍ଦ କରିବାବେଳେ ଆଇଆରଡିଏଆଇ ଏକ ସର୍କୁଲାରରେ କହିଛନ୍ତି ବୀମା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଚିତ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ସମସ୍ତ ବୟସ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି। ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଦାବି ଏବଂ ଅଭିଯୋଗର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଚ୍ୟାନେଲ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ନିୟାମକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହାର ସର୍କୁଲାରରେ, ଆଇଆରଡିଏଆଇ ବୀମା କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପୂର୍ବ ଚିକିତ୍ସା ଅବସ୍ଥା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ପଲିସି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ବୀମା କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ହୃଦୟ, କର୍କଟ ଏବଂ ଏଡସ୍ ଭଳି ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପଲିସି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଛି, ଅର୍ଥାତ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏହି ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ପଲିସି ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ମନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ସର୍କୁଲାର ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇଆରଡିଏଆଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ୱେଟିଂ ପରିୟଡ ସମୟକୁ ୪୮ ମାସ ପରିବର୍ତ୍ତେ ୩୬ ମାସକୁ ହ୍ରାସ କରିଛି। ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ପଲିସିଧାରୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ବୀମାକାରୀଙ୍କୁ କିସ୍ତିରେ ପ୍ରିମିୟମ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । ଯେତେବେଳେ କି ଟାଭେଲ ପଲିସି କେବଳ ସାଧାରଣ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମାକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇପାରିବ । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆୟୁଷ ଚିକିତ୍ସା କଭରେଜରେ କୌଣସି ସୀମା ନାହିଁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର