୭ ସାଂସଦ ଶପଥ ନେଇ ନାହାନ୍ତି, ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭୋଟ୍ ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମଙ୍ଗଳବାର ସଂସଦ ଅଧିବେଶନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ଥିଲା। ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନବ ନିର୍ବାଚିତ ସାଂସଦମାନେ ଲୋକସଭାର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୭ ସାଂସଦ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରି ନାହାନ୍ତି। ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ପର୍କରେ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦମାନଙ୍କୁ ଏକ ହ୍ବିପ୍ ଜାରି କରିଥିବାବେଳେ ଏନଡିଏ ସମସ୍ତ ସାଂସଦଙ୍କୁ ପୂର୍ବାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୧୦ଟା ସୁଦ୍ଧା ସଂସଦରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ କହିଛି।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏହି ୭ ଜଣ ସାଂସଦ ଭୋଟ୍ ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ତେବେ ବୁଧବାର ଦିନ ଚାରିଜଣ ସାଂସଦ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଗାଜିପୁରରୁ ନିର୍ବାଚିତ ସାଂସଦ ଆଫଜାଲ ଅନସାରୀଙ୍କୁ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ସେ ସଂସଦକୁ ଆସିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଦର୍ଶାଇ ତାଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ବିଷୟରେ କହିଥିଲା।

ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଇଞ୍ଜିନିୟର ରସିଦ ଏବଂ ଅମୃତପାଲ ସିଂ ଜିତିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସାଂସଦ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରି ପାରି ନାହାନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଭୟ ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି। ଇଞ୍ଜିନିୟର ରସିଦ ବାରମୁଳାର ଓମାର ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କୁ ଜେଲରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ି ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ଅମୃତପାଲ ସିଂ ଜେଲରେ ଥିବା ବେଳେ ପଞ୍ଜାବର ଖଦୁର ସାହେବ ଆସନରୁ ସାଂସଦ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଉଭୟ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାବେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଲଢ଼ିଥିଲେ।

କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ଶଶି ଥରୁର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକସଭାର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିନାହାନ୍ତି। ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଦଳ ଟିଏମସିର ତିନିଜଣ ସାଂସଦ ମଧ୍ୟ ଏହି ଶପଥ ଗ୍ରହଣରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିବା ଟିଏମସି ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ସିହ୍ନା, ନୁରୁଲ ଇସଲାମ ଏବଂ ଦୀପକ ଅଧିକାରୀ ଅଛନ୍ତି। ବୁଧବରେ ଏହି ଚାରିଜଣ ସାଂସଦ ଶପଥ ନେଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ପରେ ସେମାନେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହିଁ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର