ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା: ରିଚାର୍ଜ ପ୍ଲାନ୍ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ମହଙ୍ଗା ହେବ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କୋଟି କୋଟି ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ଦେଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମୋବାଇଲ୍ ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହା ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହଙ୍ଗା ହେବ। ଏହି ବୃଦ୍ଧି ପରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ହାରାହାରି ରାଜସ୍ୱରେ ଉପଭୋକ୍ତା ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ । ବୋକ୍ରେଜ୍ ଫାର୍ମ ଆକ୍ସିସ୍ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ୫-ଜିରେ ବିପୁଳ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଲାଭ ଆଡକୁ ଚାହିଁ ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଶୁଳ୍କ ପ୍ରାୟ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ। ଏହି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଉଭୟ ସହରାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଏହି ବୃଦ୍ଧିରେ ଉଭୟ ପ୍ରିପେଡ୍ ଏବଂ ପୋଷ୍ଟପେଡ୍ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଯୋଜନାଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିପାରେ।

ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏହି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଛି। କେତେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ହାରାହାରି ଉପଭୋକ୍ତା ରାଜସ୍ୱ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ। ସରଳ ଶବ୍ଦରେ, କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଯେତିକି ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି ସେତିକି ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଦ୍ବାରା ୨୦୦ ଟଙ୍କା ରିଚାର୍ଜ ପ୍ଲାନ୍ ୫୦ ଟଙ୍କା ମହଙ୍ଗା ହେବ। ସେହିପରି ୫୦୦ ଟଙ୍କା ରିଚାର୍ଜ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ୧୨୫ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବହୁଳ ହେବ । ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଯୋଜନା ପାଇଁ, ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ୧୨୫୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର