ଦିଲ୍ଲୀ-ଦରଭଙ୍ଗା ବିମାନରେ ଏସି ଅଚଳ: ଘଣ୍ଟାଏ ଧରି ତାତିରେ ସିଝିଲେ ଯାତ୍ରୀ, ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ଦରଭଙ୍ଗା କୁ ଯାଉଥିବା ସ୍ପାଇସଜେଟ୍ ବିମାନ ସିଜି-୪୮୬ରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏକ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଏସି ବିନା ରହିବାକୁ ପଡିଛି। ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପରେ କଷ୍ଟ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିଛି। ବିମାନ ଅବତରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲାବେଳେ ବିମାନର ଏସି ଅନ୍ ହୋଇଥିଲା । ଅନେକ ଯାତ୍ରୀ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏଭଳି ଅବ୍ୟବସ୍ଥାର ଭିଡିଓ ‌ଅପଲୋଡ୍ କରିଛନ୍ତି।

ଏବେ ଏହା ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଭିଡ଼ିଓରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ବାରି ହୋଇ ପଡୁଛି। ଯାତ୍ରୀମାନେ କାଗଜ ଧରି ବିଞ୍ଚି ହେଉଥିବାରୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଯେତେବେଳେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ପ୍ରବଳ ଗରମ ମଧ୍ୟରେ ବିମାନରେ ଚଢ଼ିଥିଲେ, ସେତେବେ‌ଳେ ଏସି କାମ କରୁ ନ ଥିଲା। ବିମାନଟି ଦିଲ୍ଲୀ ଛାଡିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏକ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସି ନ ଥିଲା। ଉତ୍ତାପ ଯୋଗୁଁ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଅସମ୍ଭାଳ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା।

କିଛି ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଭିଡିଓରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଛି। ଯାତ୍ରୀମାନେ ରୁମାଲ, କାଗଜ ଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ସହିତ ନିଜକୁ ବିଞ୍ଚି ହେଉଥିବାରୁ ଭିଡ଼ିଓରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏ ବାବଦରେ ବିମାନବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କୌଣସି ସୂଚନା ପ୍ରକାଶ କରିନାହାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଭିଡିଓଗୁଡିକୁ ଦେଖି ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରୁଛି ଯେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ଧ୍ୟରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଦୀର୍ଘ ଏକ ଘଣ୍ଟା ଧରି କେତେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଯାତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହିଁ। କେଉଁ କାରଣରୁ ଏସି ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା? ଏସି ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା, ଯାହା ପରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା? ଏହି ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ। ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ଯୋଗୁ ବାଗଡୋଗରା ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ବିମାନକୁ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା। ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ କହିଛି ଗୟାଠାରେ ଭୂପୃଷ୍ଠ ଉତ୍ତାପ ଯୋଗୁ ବିମାନରେ ବୈଷୟିକ ତ୍ରୁଟି ଦେଖାଦେଇଥିଲା।

କ୍ରମାଗତ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହର ଏବଂ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ଯୋଗୁ ଯାତ୍ରୀମାନେ ବିମାନରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଏଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାରେ ବିମାନ ପରିବହନ ସଂସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ପଛୁଆ ରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର